Вардар го згази Тун

Ракометниот шампион на Македонија одржа лесен тренинг во четвртото коло од ракометната Лига на шампиони. Екипата на Вардар го прегази Вакер Тун на гостувањето во Швајцарија со 24:37.

Вакер Тун подобро го отвори натпреварот на стартот и направи предност од 3:1, но тие беа рамноправен противник само во првите пет минути, по што работите си дојдоа на свое место.

Ракометарите на Вардар одиграа одлично во одбраната, реализацијата беше на високо ниво, а Дибиров беше непогрешлив по брзите контра напади, по што Вардар ја презеде целосната контрола на натпреварот.

Нашиот шампион направи висока предност и константно одржуваше водство од 7-8 гола и на полувремето резултатот гласеше 11:19.

По осум минути игра во вториот дел Вардар за прв пат направи и двоцифрена предност (14:24), а најголемото водство достинга и 15 голови (15:30).

Огромната предност на вардарци им даде можност на ракометарите се опуштат и да прават атракции, па до крајот победата на Вардар доби и поголема тежина.

На крајот македонскиот шампион ја забележа првата победа во Лигата на шампиони со 24:37. Најефикасни во нашите редови беа Карачиќ и Душебаев со по 6 погодоци, Дибиров и Брумен постигнаа по 5, а Ангелов одбрани 10 удари кон неговиот гол.

19 октомври 2013 - 18:57