Очаен старт во втората фаза

Македонската ракометна репрезентација на најлош начин ги започна натпреварите од второт круг на еврошампионатот во Данска. Со слаба игра во сите сегменти од играта нашите ракометари сосема заслужено беа поразени од Унгарија со 31:25.

Лошата игра на нашите ракометари почна уште во стартните 8 минути кога Унгарија направи предност од 4:1, а тоа како да беше знак дека резултатско враќање за Македонија нема да има. Лазаров и Манасков на два пати намалија на -2, но тоа беше најтесната разлика на мечот.

Македонија делуваше очајно и безидејно во сите сегменти во играта. Слабата одбрана Унгарците ја искористија и по 20 минути имаа двојно водство од 12:6, а по слабата игра во нападот нашиот состав остана на мизерни 6 гола за 24 минути игра во кои Унгарците направија и +8.

Дури на 5 минути до крајот од првиот дел избраниците на Ивица Обрван успеаа да реализираат два гола во низа и тоа преку резервистот Златко Мојсоски кој го постигна првиот гол на првенството, а веднаш по него погоди и Пецаковски.

Но тоа беше далеку од некаков знак дека нашиот национален тим ќе ја подобри играта и ќе се врати резултатски за да фати чекор во вторите 30 минути. Борко Ристовски го немаше во првиот дел, под нивото беше целата одбрана, а во нападот Кире Лазаров имаше само два гола во воведното полувреме.

Унгарија на полувремето имаше комотно водство од 16:9, а по паузата во првите 5 минути стигна повторно до +8. Работите во нашиот табор никако не можеа да тргнат. Унгарците направија и 9 гола разлика, а нашите репрезентативци не успеаа ниту еднаш да се спуштат под 6 гола негатива.

Најсветла точна во нашата селекција овој пат беа Пецаковски и Манасков со по 5 погодоци, а Миркуловски постигна 4, исто колку и нашиот капитен кој во својата скромна партија погоди само еден од четири седмерци. Борко Ристовски го подобри учинокот во вториот дел и мечот го заврши со 13 одбрани.

Следниот дуел го играме против Исланд во понеделник со почеток од 16 часот.

18 јануари 2014 - 17:49