Бод за Металург во последна секунда

Ракометарите на македонскиот вице-шампион Металург се изборија за реми на гостувањето кај Динамо Минск со гол од пенал во последната секунда.

Екипата на Металург на овој натпревар му пристапи без императив за победа откако по минатонеделната победа на Вардар над Динамо, нашиот вице-шампион обезбеди пласман во следната фаза од Лигата на шампиони.

Ракометарите на Динамо Минск ја имаа контролата на играта и константно водство уште на стартот. Со серија од 3:0 во финишот на првото полувреме Металург намали на 11:10, а на паузата домаќините заминаа со предност од 13:11.

Благодарение на солидниот Станиќ и добрата игра во одбраната, ракометарите на Металург успеаа да израмнат по десет минути игра во вториот дел (15:15).

Во продолжението Динамо и Металург играа „гол за гол" и резултатот постојано беше израмнет, но Металург ниту еднаш не стигна до водство.

Сепак во последниот напад од натпреварот Металург се избори за пенал кој го реализираше Ојлески за конечни 23:23.

Одличен на голот на Металург беше Станиќ кој одбрани 16 удари кон неговиот гол, а најефикасен ракометар беше Вугринец со пет погодоци.

16 февруари 2014 - 15:34