Новиот тренер не го спаси МЗТ од пораз

МЗТ Скопје доби нов тренер, но старите проблеми останаа. Македонскиот кошаркарски шампион го забележа и четвртиот пораз во АБА лигата. Црвена Звезда без поголеми проблеми славеше со 60:75.

МЗТ Скопје стартуваше со две победи, потоа нанижа три порази по што тренерот Тодоров си поднесе оставка, а по само два дена на кормилото на тимот и новиот тренер Алеш Пипан го забележа првиот пораз, односно 4-ти во серија за македонскиот кошаркарски шампион во регионалната АБА лига.

Новиот тренер и тимот немаа време за меѓусебно прилагодување, но во периодот кој им претстои ќе имаат доволно време, но и премногу работа за исправање на грешките и подобрување на играта. Повторно еден од главните проблеми беше големиот број на загубени топки (oвој пат загубија 21 топка), а проблем беше и лошата реализација.

Кошаркарите на МЗТ се држеа се до почетокот на втората четвртина кога имаа предност од 30:26, но потоа гостинските кошаркари ги искористија грешките на МЗТ и направија серија со што на полувремето заминаа со предност од 36:47.

На стартот од второто полувреме кошаркарите на МЗТ влегоа со огромна мотивација и со агресивна игра направија серија за израмнување од 47:47, но тоа беше се што сторија.

Од тој момент гостинските кошаркари ја презедоа контролата на играта и бргу направија висока предност. До крајот на натпреварот МЗТ бркаше намалување на негативата, но се што сторија беше доближување до -5 (54:59), а на крајот Црвена Звезда славеше со 60:75.

Најефикасни во редовите на МЗТ беа Гечевски и Чековски со по 12 поени, а кај Црвена Звезда Ракочевиќ и Катиќ постигнаа по 16 поени.

Во следното коло МЗТ Скопје и гостува на екипата на Унион Олимпија во Љубљана.

27 октомври 2012 - 19:54