МЗТ во завршницата потлекна пред израелскиот шампион

Актуелниот шампион на Македонија и покрај одличната партија, не успеа да обезбеди победа во второто коло од Еврокупот против Макаби Хаифа. Клучни беа последните моменти од мечот кога „Металците“ ја испуштија предноста која ја имаа скоро на целиот меч и загубија со 83:86.

Доста конкретен и ефикасен старт имаа кошаркарите на Вукоичиќ на дебитанскиот настап пред своите навивачи во Еврокупот. Искуството на паркетот веднаш го демонстрираше најускусниот Гечевски кој постигна 7 од првите 11 поени за македонскиот шампион.

Во доста ефикасниот прв период од натпреварот во кој беа постигнати дури 50 коша, МЗТ шутираше одлично од сите позиции, оствари брзи контри и постигна три тројки 3/3 преку Гечевски, Синовец и Марковски за водство од 29:21.

Кошаркарите на МЗТ ја одржуваа предноста во текот и на вторите 10 минути која изнесуваше најмногу 10 коша, а мал пад во играта нашиот претставник на европската сцена имаше при крајот на полувремето кога гостите се доближија на -5. Со звукот на сирената Чековски постигна тројка за водство од 47:39.

Израелците не се предадоа и по три минути во третиот период стигнаа до негатива од само еден поен предност, но расположените Синовец и Гечевски ја вратија предноста на МЗТ од 10 поени разлика 65:55 во која голем удел имаа и двете тројки на Костовски.

Во последната четвртина избраниците на Вукоичиќ имаше проблеми со шутот од линијата за три поени, а на средина од последната четвртина повторно беше нерешено 76:76. Македонскиот состав остана без Чековски кој на околу 2 минути до крајот ја заработи петтата лична грешка, а финишот беше кобен за нашите кошаркари.

Стојановски погоди бунар во обидот за три поени, а во последната шанса промаши и Гечевски. Гостите ги погодија најважните слободни фрлања, а тајмаутот на Вукоичиќ на 2,6 секунди до крајот не помогна МЗТ барем да стигне до реми. Конечниот исход беше 83:86.

Четворица кошаркари во таборот на МЗТ Скопје постигнаа двоцифрен број на поени. Гечевски и Синовец по 17, Костовски 15 и Чековски 12 поени.

23 октомври 2013 - 20:07