МЗТ остана без пласман во Еврокупот

Актуелниот кошаркарски шампион со пораз ја завршува јадранската одисеја, а со неуспехот во последниот натпревар во АБА лигата од Раднички со 87:95, ја загуби шестата позиција која ќе им донесеше ново учество во второто по ранг клупско европско кошаркарско натпреварување.

Кошаркарите на МЗТ Скопје едноставно немаа своја вечер на последната пресметка оваа сезона во регионалната лига и беа послаб противник од тимот на Раднички кој влезе растеретено во овој дуел и му се одмазди на нашиот тим за поразот на првиот дуел.

Тимот од Аеродром имаше слаб старт и негатива од 7:14, но со одлична завршница во последните 3 минути од првиот период направи пресврт и успеа да оствари водство од 23:17, за нив највисоко на средбата. Гостите потоа влегоа во ритам, беа подобар противник и на полувреме имаа предност од +5.

Кобна за Штрковите беше третата четвртина која целосно и припадна на тимот на Раднички кој се рашутира тројки и стигна до највисоки +18 поени предност со што на последниот период влезе со огромно водство од 53:71.

Избраниците на Зоран Мартич немаа решение во одбраната на српскиот тим и не беа ниту близу до пресврт на најважниот меч на сезоната. Раднички само рутински си ја одржуваше високата оредност, која МЗТ на крајот успеа да ја стопи на кочечни 87:95.

„Фемили Аеродром“ со корегорафија во чест на Тодор Гечевски го поздравија својот миленик кој го одигра последниот меч во својата кариера во рамките на АБА лигата, а тој им возврати со 16 поени со што беше најпрецизен играч во својот тим.

29 март 2014 - 21:02