Србија го изработи европскиот шампион како нива

Селекцијата на Драган Стојковиќ Пикси со карактер и се спротивстави на Португалија која во Белград допатува со Кристијано Роналдо и Бруно Фернандеш, а посебно внимание заслужува акцијата која ја направија за израмнување.

Србите одиграа лошо прво полувреме против фаворитот кој многу лесно со двата гола на Диого Жота со глава, замина на пауза од 0:2.

Но домаќините влегоа во вториот дел со друг пристап и дрско му возвратија на противникот во кој не се видоа баш Роналдо и Фернандеш.

Акцијата од учебниците им ја направија од една страшна контра во 60-та минута во која одбраната на Португалците не знаеше кај се наоѓа, а голот конечни за 2:2 го постигна Филип Костиќ.

Претходно за намалувањето на 1:2 се погрижи Александар Митровиќ уште на стартот на вториот дел кој стана прв стрелец во историјата на српската репрезентација, минувајќи го легендарниот Стјепан Бобек.