Офсајд лик: Том Нејлор

Спортистите деновиве како да се натпреваруваат помеѓу себе кој ќе направи повеќе глупости за да го добие нашето признание за офсајд лик. Само што мислевме да му го доделиме на Џонџо Шелви од Свонси, ја слушнавме приказната за Том Нејлор.

Џонџо Шелви од Свонси беше централна фигура на синоќешниот натпревар против неговиот поранешен клуб Ливерпул. Тој најпрвин го доведе својот тим во водство уште во втората минута, а потоа асистираше при постигнувањето на следните три гола.

Проблемот е што натпреварот заврши со резултатот 2:2, односно Шелви направи грешки со кои им асистираше на противничките фудбалери да постигнат два гола, а во 64. минута асистираше и при голот на Мичу за поставување на конечниот резултат.

Но убавата страна на фудбалот е што колку лошо и да одиграл некој фудбалер, секогаш постои играч кој бил и полош од него. Таков е случајот со Том Нејлор од англискиот четвртолигаш Њупорт.

Викендов неговиот тим загуби на домашен терен од Моркам со 2:3, а Нејлор имаше главна улога при постигнување на три гола, но во неговата мрежа.

Том Нејлор постигна автоголови во 12. и 57. минута, а во 71. минута од натпреварот направи фаул за пенал по кој гостите го постигнаа и победничкиот гол. Две минути подоцна Нејлор беше заменет.

Претходните офсајд ликови погледнете ги тука.

17 септември 2013 - 15:03