Несмасната интервенција на Борјан и трагичниот автогол на Павков со кои Звезда остана без ЛШ

Фудбалерите на Црвена Звезда не успеаа да стигнат до групната фаза од Лигата на шампионите откако не го поминаа последниот филтер во квалификациите. Пресуди Милан Павков кој во 90-та минута си постигна автогол.

По поразот од 3:2 во Израел, Црвена Звезда одигра 2:2 во Белград, но има зошто да жали што ќе продолжи во ЛЕ, а не во ЛШ, бидејќи Маракана ја фрли во транс со предност од 2:0 и ја прокоцна со два несреќни потези.

Во 27 минута резултатот го отвори Пешиќ.

Само 15 минути подоцна следуваше прекрасна акција на момците на Станковиќ во која Пешиќ беше асистент, а Иваниќ стрелец за 2:0 во 42 минута.

Во судиското продолжение беше драма. Милан Борјан одбрани пенал, но веднаш потоа прими гол од далечина, кој се чинеше дека можеше лесно да го скроти.

И кога се надзираа продолженијата два пати по 15 минути, Милан Павков со автогол во 90-та му пресуди на својот тим, кој само од влезот во групната фаза во ЛШ ќе заработеше 18 милиони евра.

Со Макаби Хаифа, пласман во ЛШ преку плејофот синоќа обезбедија и Бенфика и Викторија Плзен.

24 август 2022 - 08:50