Мидлзборо и Барнли се нови премиерлигаши

Благодарение на подобрата гол разлика од директниот ривал, Мидлзборо успеа да се пласира во Премиер лигата и покрај ремито од 1:1 со Брајтон. Убедливо прв во Чемпионшип е Барнли кој пласман обезбеди минатиот понеделник.

Англискиот Чемпионшип е лига за која се вели дека и Барселона тешко би обезбедила пласман во Премиер лигата, поради тврдата конкуренција и можноста секој секого да победи.

Во последното коло одиграно денес, Барлни со 93 бода заврши прв а Мидлзборо втор со 89 колку што има и Брајтон, но Црвено-белите после седум години одат во елитното друштво поради подобрата гол-разлика, а Брајтон ќе мора да оди по потешкиот пат на плејофот.

Чемпионшип важи за натпреварување од каде првите две екипи заработуваат буквално најмногу пари од телевизиски и други права, повеќе дури и од натпреварувањата под закрила на УЕФА.

Во директен дуел за Премиер лигата, Мидлзборо денес поведе 1:0 во 20. минута преку Кристијан Стуани. Брајтон израмни преку Дејл Стефенс на почетокот на вториот дел, но истиот играч добри директен црвен картон само четири минути подоцна и гостите немаа шанса за пресврт.

На крајот голема радост на навивачите на Мидлзборо кои влегоа на теренот и го прославија четвртиот историски пласман во најдоброто друштво.

За третата виза која што води во Премиер лигата ќе се борат уште и Хал, Дерби Каунти и Шефилд Венздеј. Од Чемпионшип испаднаа Чарлтон, Милтон Кејнс Донс и Болтон.

7 мај 2016 - 15:50