Германија убедливо ни врати за Дуизбург

Македонската фудбалска репрезентација немаше сили за уште една сензација против една од најмоќните селекции во светот. Германците се одмаздија за неочекуваниот пораз на првиот дуел и го заверија пласманот на Мундијалот во Катар.

Македонија го бележи вториот пораз во 8. квалификациско коло за СП 2022 и со мислите и плановите веќе може да се фокусира на последните два ноемвриски дуели против Ерменија и Исланд.

Моќната Германија дојде во Скопје во полн состав и сериозно му пристапи на мечот. Тоа резултираше со висок триумф од 0:4 и 21 бод, доволно за математичко освојување на првата позиција.

Избраниците на Боби Милевски се држеа солидно во првото полувреме и успеаа да одолеат на германското темпо на игра, а на моменти беа и рамноправен противник.

Одличен на голот беше и Столе Димитриевски кој одбрани неколку опасни удари. Најзрелата шанса му ја скроти на Тимо Вернер, кој во финишот од првите 45 минути имаше и пречка.

Проблем плус за нашата селекција беше и повредата на Аријан Адеми кој предвреме го напушти теренот.

Германците ја зголемија иницијативата во второто полувреме и лесно ја наполнија мрежата за Димитриевски, четири пати за половина час игра.

47 минута, статива на Вернер

50 минута, 0:1 - Хаверц

70 минута, 0:2 - Вернер

73 минута, 0:3 - Вернер

83 минута, 0:4 - Мусиала