Деби на Адис Јаховиќ од соништата, Ето не беше ниту на клупа

Македонскиот голгетер кој можеби со право се подналути што нема минутажа за репрезентација, влезе во игра за својот нов клуб од клупата за резерви и го расплака Фатих Терим со гол во 91-ва минута.

Коњаспор го пречека Галатасарај во четвртфиналето од турскиот Куп и откако поведе со автогол во прво полувреме, во вториот дел прими два гола за 5 минути.

Но на околу половина час пред крајот на мечот, шанса доби Јаховиќ кој не можеше да посака поубаво деби за својот нов клуб. Во 91-ва минута доби тешка топка кај пеналтикот, но иако беше во дуел игра скокна моќно и ги постави конечните 2:2.

По крајот на средбата тој ги освои срцата на навивачите откако спаси едно дете да не изеде ќотек кога влета на терен. Јаховиќ го заштити од обезбедувањето, му го подари дресот и го испрати на трибина за што доби аплауз.

Јаховиќ игра топ сезона и е трет стрелец во турското првенство со 14 погодоци, сите за својот довчерашен клуб Гецтепе, а во новата средина ќе има задача да го спасува Коњаспорт кој се бори за опстанок.

На 31 јануари тој беше претставен со уште едно ново засилување во нападот кое синоќа не беше во состав. Се работи за ветеранот Самуел Ето кој следниот месец ќе наполни 37 години.

2 февруари 2018 - 09:28