таг: светско ракометно првенство

Стартува Мундијалот, пет фаворити за злато, Македонија отвора утре
Светско првенство во ракомет 2017

Од денеска па до 29 јануари ќе уживаме во врвен ракомет кој ќе го играат најдобрите светски селекции меѓу кои е и Македонија. Домаќинот Франција ја брани титулата и вечерва отвора против Бразил. Повеќе

Спомените кои нè врзуваат со Вараждин

Фајнл фор турнирот во СЕХА лигата на кој викендов Вардар игра во Вараждин, не врати на едни многу слатки ракометни спомени. Седум години претходно: Втората ракометна сила во светот на колена, Кире 92 гола, Мојсо пее на бина со Наум, Борко стрела од гол на гол. Повеќе

Кире Лазаров меѓу историските рекордери поврзани со бројки

Резултатот од мечот за трето место на првото Светско ракометно првенство повеќе личи на фудбалски меч, а оној од средбата меѓу Германија и Луксембург изгледа како да се играл шест на три. Повеќе

Рангирањето на Светските ракометни првенства

Селекцијата на Унгарија го бележи најдобриот прогрес на ракометните Мундијали, Јапонците одиграле најлошо како домаќини, а најголемиот малер во финалињата е Данска. Повеќе

Фото патување низ ракометните мундијали
Трофеите на големите ракометни натпреварувања низ бројки

Француската ракометна репрезентација е владетел во светот на ракометот со 9 трофеи во трите најпрестижни турнири. Германците се единствените кои пред својата публика дват пати се качиле на светскиот трон, а Шпанија има шанси да стане четврта земја која го одбранила светското злато. Повеќе

Македонија во балканска група на ракометниот Мундијал

Македонската ракометна репрезентација ги избегна непосакуваната Германија и останатите големи ракометни велесили на СП Катар 2015 и ќе биде дел од групата Б заедно со Хрватска и БиХ. Повеќе

Македонија против Грција за СП 2015

Ракометната репрезентација на Македонија денес го доби противникот за пласман на Светското првенство во 2015-та година. Во баражот за првенството во Катар ќе се сретнеме со Грција. Повеќе

Бразил го освои женскиот ракометен Мундијал

Женската ракометна селекција на Бразил стигна до првото злато на светските првенства, а во финалниот меч во преполната белградска арена ја совлада репрезентацијата на Србија со 22:20. Повеќе