таг: Сплит

Сплит го испрати Оливер
Највредниот неважечки лист на избори во Сплит

Наместо да црташ непристојни работи и глупости, ако решиш да им ставиш до знаење на кандидатите за кој ќе гласаш, земи слика од својот идол. А Трифон Иванов на сите ни беше идол. Повеќе

Најтактичката тројка за продолженија и лудница во сала

Кошаркарите на Шибеник имаа предност од 86:83 на дуелот со Сплит и на 7 секунди до крај направија намерен фаул, ама на погрешен човек по име Ширко. Дечкото освен што даде две тројки во последната минута, финишот го одигра јуначки и со помош на среќа. Повеќе

Хрватска се спаси од исфрлање, УЕФА им зема само бод

Залудно се плашеа Давор Шукер, премиерот Милановиќ и ХНС, затоа што попладнево дознаа дека УЕФА нема да ги исфрли од квалификациите за ЕП 2016 поради кукастиот крст. Повеќе

Трансфер на векот во хрватскиот фудбал

„Толку ми се допадна кога игравме против Сплит што на полувремето отидов кај браќата Жужул да прашам колку треба за да го земам, но не сакаа да слушнат“, изјави Здравко Мамиќ лани за фудбалерот кој неколку години му беше опсесија и кој конечно го потпиша вчера. Повеќе

Кукаст крст на Пољуд во Сплит

Десет години откако хрватските навивачи во Ливорно со своите тела направија кукаст крст и ја шокираа Европа, синоќа во Сплит повторно сличен скандал. Повеќе

„Сплит за почетници: абецеда на градот" од Ренато Баретиќ и Ивица Иванишевиќ
Букбокс читанка

Бескрајно шармантен, неофицијален туристички водич за град-антички побратим на Скопје, во кој се наоѓа најтесната улица на светот, а ако сте доволно љубопитни, и најширокиот поглед на свет.  Повеќе

Проблемот со фасадите од стиропор

Експертизата се базира на фасада во Сплит, изложена на невремето во Сплит од пред некој ден. Ако нешто значи, фасадата е надополнета со конструкција за билборд. Повеќе

Koфа гомна по глава на жител

Koга викендов дознавме дека Анте Томиќ среде лежерно пиење кафе на сплитската рива бил полиен со гомна од непознат сторител, до тука ни засмрде. Затоа што такви анонимни шупаци кои одвојуваат од уста за да наполнат една кофа, и на ваков начин да стапат во дијалог со послабиот, има насекаде. Повеќе