таг: сер алекс фергусон

Уникатно победничко фото на денот

Ерик Кантона, Сер Алекс Фергусон и Оле Гунар Соскјер со стисната победничка тупаница. Па има ли поубава фотка за гледање за секој фан на Манчестер Јунајтед на планетава, после оние блескави 1:3 во Париз и елиминација на амбициозниот ПСЖ кој имаше многу поголеми планови од само едно осминафинале. Многу моќно фото. Повеќе

Старо ама многу добро

Гледајте на што налетавме. Клип од најубавите времиња на Манчестер на кој еден член од стручниот штаб пука балон со нога. Толку многу ќе ги извади од памет, што има сите да се сецнат. Ферги му се сврти и онака сочно во фаца: fuck off, а тој па другиот за срце се фати. Цепки. Повеќе

Денот кога Солскјер влезе од клупа и даде 4 гола за 10 минути

Оле Гунар е прав миленик на навивачите од „Олд Трафорд“. Не само поради легендарниот гол против Баерн 99-та кога им донесе пехар во Лига на шампиони, туку и поради многу други епски погодоци. Повеќе

Како стариот лисец Фергусон знаел да направи притисок кога покажувал на часовникот

Толку беше неверојатен стратег што анегдотите од неговата богата и славна тренерска кариера никогаш нема да имаат крај. Поради него на противниците им се треселе нозе на „Олд Трафорд“ кога судијата ќе покажел колку дава продолжение. Повеќе

За успехот на Јунајтед не е заслужен само Солскјер, туку и еден човек од сенка

Неговото влијание во Јунајтед било големо уште во ерата на големиот Сер Алекс кој лично се заложил Фелан да се врати во клубот затоа што ги познава состојбите од внатре. Идејата на Ферги била полн погодок. Повеќе

Митот за тоа колку стомачни вежби прави Роналдо на ден

Како што на времето постоеше анегдота дека Синиша Михајловиќ има страшно силен шут поради тоа што наводно правел по 2.000 стомачни сабајлечки, така и денес се плетат разни анегдоти околу стомачните на Кристијано Роналдо. Повеќе

Гардероберот на Манчестер Јунајтед кој поминал и добро и лошо со клубот

Легендарниот Алберт Морган станал гардеробер (кабинер) во Јунајтед во 1996 година - тогаш Бекам стана суперѕвезда, Фергусон го купи Солскер, а Норман Дејвис, првиот гардеробер задолжен за дресови во историјата на Манчестер, заминал во пензија. Повеќе

Како се гинеше во Јунајтед за време на Ферги

Што, ќе ми водите само 1:0 со Виган? Абе има да трчате сè додека не ги наполните па макар јазикот ви паднал до пупак. Тоа беше Манчестер Јунајтед, прво го гледаш Сколс како брка пресинг во напад, а по некоја секунда се вратил да покрие во одбрана. Сега главна преокупација во тимот е кавгата меѓу Мурињо и Погба за некое си видео што го постирал на Инстаграм. Повеќе

Фергусон се врати на Олд Трафорд после 5 месеци и доби овации

Како гром одекна веста дека најтрофејниот тренер во историјата на Манчестер Јунајтед добил излив на крвотокот во мозокот и бил итно реанимиран. После неколку месеци рехабилитација се врати на местото каде најмногу сака да биде. Меѓу своите. Повеќе