таг: сараево

Како изгледал првиот и последен Ол-Стар меч и забивањата некогаш во Југославија

Единствениот натпревар на „Сите ѕвезди“ во легендарната југословенска кошарка, се одржал во сараевската сала „Скендерија" на 7 мај 1991 година. Се одржувал духот на братство и единство, но се приближувал ужасот на војната. Повеќе

Повлечена одлуката Орхан Памук да стане почесен граѓанин на Сараево

Нобеловецот, кој е познат критичар на Ердоган, беше номиниран за ова признание во текот на пишувањето сценарио за војната во Босна, a пред неговата најавена посета на градот оваа пролет. Но Сараево неодамна се премисли. Повеќе

Филџан вишка на денот

По спектакуларното парче незапишана историја од 1873, од Босна доаѓа уште еден артефакт што му плука во лице на денешното доживување на соживотот како што е можно погласна борба за својот и своето. Повеќе

Навивач на Жељо викал Брза помош, па ги тепал поради ремито

Минатата сабота сараевскиот Жељезничар одигра само 0-0 на гостувањето кај Младост, а поради таквиот епилог на еден нивен навивач му се слошило по што викнал Брза помош која што ја чекал цел саат. На крај решил да им покаже како се работи. Повеќе

Јадранска лига во фудбал - за или против?

Од вкупно 24 екипи кои учествуваа во квалификации за Лигата на шампионите и Лига Европа, само еден клуб успеа да влезе во фазата по групи. Време ли е за Јадранска лига? Повеќе

Што значи три за три?

Во фудбалскиот речник, терминот три за три означува меѓусебно подарување три бодови. Без разлика на кој за што му треба и на кое место е во моментот, добива и дава три договорени бода против истиот противник. Повеќе

Сараевски коментатор за голот на Жељо

Со голот на Џениз Бегановиќ во 90-та минута, сараевски Жељезничар го победи унгарскиот Ференцварош на гостински терен а коментаторот емотивно го доживеа клучниот момент. Повеќе

Босна, ден потоа

Низ селфи видеото и селфи паметот на Дамир Никшиќ, една позитивна градска лепенка која се занимава со сешто (нагалено: концептуален уметник). Видео

Диоген во буре редбул
Билмез IQ

Во зграда во Сараево осамнал исчкртан некролог, на кој на сликата на покојникот некој вежбал цртање. Националната припадност, и на живиот и на мртвиот, и не се толку важни.  Повеќе