таг: роџер федерер

Федерер си игра мајтап со противниците и на 37 години

Швајцарскиот ас се пласираше во полуфиналето на турнирот во Мајами откако на Кевин Андресон му дозволи да освои само 4 гема (6:0, 6:4). Погледнете што изрежира во една ситуација, октопод. Како се поднасмеа на крај, како и на него да не му се веруваше што направи. Повеќе

Кога Федерер и Агаси играа тенис на висина од 321 метар а топчињата летаа во заливот

Работава мечка страв мене не страв. Како ништо да не било, двајцата воодушевени изјавиле дека имале фантастичен поглед над целиот град. Повеќе

Правила се правила па макар бил и Федерер

Во уредени земји каква што е Австралија редарот не размислува дали да прави селфи со светски мега големата ѕвезда, туку стриктно се држи до службата која му е наменета. Макар бил и најголемиот. Повеќе

Штом Федерер му аплаудираше потегот е посебен

Роџер Федерер во три сета го доби мечот со Данил Медведев на Мастерсот во Шангај. Потегот за кој сите зборуваат е чудесниот волеј на Русинот кој не само што успеа да го одбрани форхенот кој изгледаше неодбранлив, туку и да му го земе поенот. 10 пати го изгледавме видеово за да сфатиме дека топчето уствари прво тапка кај Роџер у поле. Страва. Повеќе

Како Ѓоковиќ го најави ривалството со Федерер

Со оглед на тоа што и двајцата се над 30, штета што нема уште долго да уживаме во нивните меѓусебни битки кои беа епски низ годиниве. Имаме видео од првата победа на Новак по која за Роџер ништо повеќе нема да биде лесно и едноставно. Повеќе

Судијата кој многу многу не ги есапи тениските ѕвезди

Португалецот Карлос Рамос е жртва на неговите попустливи колеги кои им дозволуваат на тениските ѕвезди со нивното однесување да покажат дека судиите се никој и ништо и дека можат пред нив да ги кршат правилата на теренот. Повеќе

На УС Опен е толку топло што тенисерите менуваат по 10 маици

И Федерер, и Ѓоковиќ и Севастова и многу други тенисери и тенисерки пеколно тешко се справуваат со екстремните горештини на теренот. Повеќе

Најепските битки во кариерата на Рафаел Надал

Синоќешниот дуел на Рафа Надал против жестокиот Доминик Тим со право новинарите го насловуваат херојски. И нормално, не е прв таков на „Бикот од Мајорка“. Повеќе

Ѓоковиќ стана прв во историјата што ги освоил сите Мастерси

Српскиот тенисер конечно по пет обиди успеа да го освои Мастерсот во Синсинати, откако со 6:4, 6:4 го совлада Роџер Федерер и направи неверојатен подвиг со кој уште повеќе ја засили дебатата кој е најголем на сите времиња. Повеќе