таг: рен

Сега сум за втора средно, а вчера играв против ПСЖ

Возрасната граница во спортот сериозно се поместува. Доказ за тоа е Едуардо Камавинга, фудбалер роден на 10 ноември 2002 година во Ангола. Има само 16, а годинава одигра 10 средби за првиот тим на Рен. Во неделата против ПСЖ на Кавани и Мбапе, беше јунак со асистенција во триумфот од 2-1. Повеќе

Младиот тренер на Рен кој го победи ПСЖ со 16-годишен фудбалер

Минатата година клубот Рен стана откритие, затоа што одлично играше во Ла Лига и стигна дури до 1/8 финале на Лига Европа каде во првиот меч го совлада Арсенал. Славеше и над ПСЖ во финалето на Купот на Франција, а истиот ривал го совладаа и синоќа. Повеќе

Газдата на Рен кој донираше 100 милиони евра за Нотр Дам и кој гледа фудбал со Селма Хајек

Вест на неделата беше големиот пожар кој ја зафати најпознатата светска катедрала на Пресвета Богородица во Париз. Зданието многу настрада, па голем број луѓе учествуваат во собирање средства за возобновување. Повеќе

Хатем Бен Арфа, дами и господа

Рен одигра 3-3 на гости кај Анжер, а Бен Арфа уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите техничари во последните 100 години. Даде два гола, од кои едниот беше после лионелмесиевска акција. Повеќе

Тргни ми се заби не си измил од сабајле

На Алекс Ивоби изгледа му хукна противник со непријатен здив. Ејјјј ама ме штипна, бегај подалеку. Повеќе

Судбината на Чех да брани против клубот кој го лансираше и на кој му најде голман

Арсенал даде гол во 3’ минута на гостувањето кај Рен и потоа прими три од клубот со кој голманот на „топџиите“ е многу приврзан. Повеќе

Бен Арфа - фудбалерот кој е уживање да се гледа

Хатем е еден од оние ликови кои фудбалот го имаат во мал прст, ама не им се игра на голема сцена, туку за „помала публика“. По авантурите во Њукасл, Лил и ПСЖ, си го најде гнездото во Рен со кој ќе игра осминафинале на Лига Европа против Арсенал. Дечкото е цар. Повеќе

Интер игра подобро без Икарди, детето на Челси конечно заигра и даде гол
Лига Европа

По очајните игри, случајот со Икарди како да ги подразбуди фудбалерите на Интер кои газат во Европа. Сари попушти под притисок и му даде шанса на малиот Хадсон-Одои кој му врати со убав гол против Малме. Повеќе

На лето фудбалот го остава уште една голема легенда

Чешкиот голман Петр Чех има неколку вселенски достигнувања во англиската Премиер лига. Држи рекорди кои тешко дека во догледно време некој друг голман ќе ги достигне. Повеќе