таг: рафа надал

23.770 гледачи во чудо после потегот на Надал

На култниот стадион „Артур Еш“ на УС Опен, Рафа Надал го совлада шампионот од 2014-та Марин Чилиќ 6:3, 3:6, 1:6, 2:6 во сетови и закажа четвртфинале против Шварцман. Претпоследниот поен на мечот на Шпанецот беше најубав од досегашниот тек на турнирот. Најмногу му се израдува Тајгер Вудс. Повеќе

15 години од првиот дуел Надал - Федерер

После толку многу битки, мегдани, трофеи и титули, речиси ретко кој да го памети првиот меѓусебен дуел меѓу двајцата сигурно најголеми тенисери во историјата. Повеќе

Твит на денот за Ноле
Врвен хумор на Ѓоковиќ со италијански новинар

Откако ја освои рекордната седма титула на Австралија Опен и стана првиот во историјата со ваков подвиг, Новак Ѓоковиќ собра сили и да се посмее со новинарите. Еден италијански новинар му постави прашање со карактеристичен изговор на англиски јазик, а Ноле му врати во сличен манир. Повеќе

Новинар заспа на конференција на Надал, па Шпанецот направи штос

Големиот Рафа, „Бикот од Мајорка“, успешно го започна првиот Гренд Слем во сезоната, Австралија Опен, откако со 6-4, 6-3 и 7-5 го совлада Џејмс Дакворд. После мечот, Рафа дојде на стандардната прес-конференција која беше нестандардна поради еден италијански новинар. Повеќе

Надал му помага на својот поплавен народ на Мајорка

Додека машкиот тур игра за титули во Азија, лидерот на светскиот тенис Рафаел Надал се опоравува од повредата на коленото на Мајорка каде е роден и живее цел живот. Повеќе

Судијата кој многу многу не ги есапи тениските ѕвезди

Португалецот Карлос Рамос е жртва на неговите попустливи колеги кои им дозволуваат на тениските ѕвезди со нивното однесување да покажат дека судиите се никој и ништо и дека можат пред нив да ги кршат правилата на теренот. Повеќе

На УС Опен е толку топло што тенисерите менуваат по 10 маици

И Федерер, и Ѓоковиќ и Севастова и многу други тенисери и тенисерки пеколно тешко се справуваат со екстремните горештини на теренот. Повеќе

Најепските битки во кариерата на Рафаел Надал

Синоќешниот дуел на Рафа Надал против жестокиот Доминик Тим со право новинарите го насловуваат херојски. И нормално, не е прв таков на „Бикот од Мајорка“. Повеќе