таг: пренос

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Рекордни бројки од Мундијалот: Една селекција не прими гол, се досудија 20 пенали

48 натпревари кои ги одиграа 32 селекции на Светското ги одредија учесниците во осминафиналето. Не очекуваат уште интересни дуели и одговор на прашањето дали ќе гледаме средба меѓу Меси и Роналдо (ако Аргентина и Португалија ги поминат Франција и Уругвај). Повеќе

Rai ќе ја пренесува Јуве - Торино без коментатори поради штрајк
Замешан и Берлускони

Н 3. јануари во Купот ќе се игра големото торинско дерби. Ќе го пренесува култниот канал Rai Sport а во преносот нема да има коментатори, јавувања од терен и дебата во студио. Повеќе

Мечот Зенит - Вардар ќе го пренесуваат 66 земји во светот

Фудбалерите на македонскиот првак вечерва од 19 ќе се обидат да го освојат првиот бод во Лига Европа и тоа на тешкиот фронт против Зенит Санкт Петербург. Дуелот во земјава ќе го пренесува МРТ на првиот канал, а во Русија МачТВ и тоа со различни термини во зависност од временската зона во Русија. Повеќе

Фејсбук ќе дава Лига на шампиони

Откако во текот на финалето Реал Мадрид - Јуве 34 милиони корисници направиле 100 милиони интеракции на Фејсбук, овој гигант меѓу социјалните мрежи реши да ги „заврати ракавите“ и да се фати за работа. Повеќе

Норвешка е подготвена за нов ТВ маратон

Телевизискиот норвешки формат специјализиран за урнебесно бавни случувања (на пример, риалити шоу со плетење) сака да ги помести границите на досадата. Планира непрекинат 168 часовен пренос од преселба на едно крдо елени. Од минута во минута! Повеќе

Љубомир Николовски со преносот на Ол-Стар мечот од 2001-ва

Ден-денес кога ќе се спомне НБА, ретко кој ќе пропушти прилика да го спомене и гласот на најдобриот македонски коментатор на најдобрата светска лига. Преносите со него вредеа целоноќно прозевање и мамурност следниот ден. Повеќе

Како Американците коментираат сокер

Не дека во Европа сме нешто поарни со статистичкиве дрвења, ама во САД се дефинитивно оптеретени со тоа. О-п-т-е-р-е-т-е-н-и. Повеќе

Концерт за виолончело, бомбардери и славеј

На 19 мај 1924, само две години по раѓањето на радиото Би-би-си, слушателите за прв пат преку радио брановите можеле да слушнат исклучителен дует во живо од една градина во Англија.  Повеќе