таг: поплави

Лос Анџелес или ќе плати милијарди или ќе го снема во океан

Градот и неговата околина од прва рака ќе имаат можност да се запознаат со последиците од глобалното затоплување и кревањето на нивото на океаните, доколку во најскоро време не почнат да работат на проблемот. Повеќе

Надал му помага на својот поплавен народ на Мајорка

Додека машкиот тур игра за титули во Азија, лидерот на светскиот тенис Рафаел Надал се опоравува од повредата на коленото на Мајорка каде е роден и живее цел живот. Повеќе

Еден ден по катастрофалните поплави во и околу Задар

Ноќеска во Задар 70 пожарникарски и воени екипи работат на испумпување на водата од повеќе комерцијални и станбени објекти по поплавите предизвикани од дождови какви што во регионот не се паметат од 1986. Повеќе

Хамбург против океанот

Како еден од главните транспортни центри на Германија, Хамбург ќе потроши речиси 600 милиони долари во следните над 30 години, во обид да се одбрани од океанот. За тие што не се запознаени со локалната географија: Хамбург се наоѓа на 110 километри од отворено море. Повеќе

Иде Дунав, од дрон
Куќа се од корен корнеше, буквално

Во делови од Кина периодов се случуваат поплави кои направија прилично штета, а имаше и жртви. Ако е нешто позитивно околу видеово, е што тука немаше жртви. Повеќе

"Пред дождот"

Всушност, следниот текст се вика "Белград на вода". Го пишува легендарното перо на белградско Време Милош Васиќ а се однесува на последниве поплави во Србија. Зошто текст за поплавите во Србија? Затоа што кога ќе се случи нешто слично овде (со времето) и ама баш апсолутно исто (со последиците), дури тогаш сите хорски ќе се расквакаат на темата. Сè е до тајмингот, децо.   Повеќе

Потоп во Србија, фудбалерите и кошаркарите може да играат само ватерполо

Играчите на ФК Младост не може да тренираат, да вежбаат во фитнес салата и ниту да го пречекаат Чукарички. Со сличен проблем се соочува и кошаркарскиот клуб Борац од Чачак, една од трите погодени општини од најновите поплави. Повеќе

Битката за Тбилиси