таг: поп музика

Каква врска има Стравински со хип-хоп и Бруно Марс?

Има еден звучен ефект карактеристичен за поп музиката од 1980-тите, но кој се смета и за хип-хоп клише. Истиот има интересна историја. Повеќе

Музика без подобрајзери

Гласовите на некои од најпознатите ликови од поп музиката, оставени сами на себе, без ни најмалку аутотјун. Некои звучат како што можеш да очекуваш од професионален музичар, некои пак се живо оправдание за популарноста на аутотјун. Повеќе

Пепси, империја изградена на поп музика
Дали побрзо старееш ако слушаш песни за стареење?

Текстов беше непосреден повод да провериме како стојат работите во нашиот плеер. Резултат: во него има три преработки на песна со наслов „Кога бев млад", и исто толку од „За добрите стари времињa“. Вака-така, пак добро изгледаме ко за менталните години. Повеќе

Рецепт за секоја можна модерна поп песна

Видеово е од човек кој пред неколку години ладнокрвно го растресе комплетниот еснаф на поп музиката, и како во показна вежба (нит сте битни, нит нешто посебно ве бива) зема една фолк песна напишана од релативно непозната девојка, ја модификуваше и ја аранжираше како поп песна, која на крај заврши како глобален поп феномен (барем привремено) и со речиси 700 милиони прегледувања на ЈуТјуб. Песната е "Call me maybe", пејачката е Карли Реј Џепсен, а човекот што го направи ова е Џош Ремзи. Сега Ремзи, заедно со својот бенд Марианас тренч, го објавуваат рецептот за правење поп песни. Повеќе

Четвртина век од Nothing Compares 2U

Пред 25 години Шинед О' Конор зема песна од Принц, сними наједноставен спот на светот и одеднаш и песната и спотот станаа едни од најпознатите поп продукти на сите времиња. Неодамна пејачката соопшти дека нема веќе да ја пее таа песна.   Повеќе

(Речиси) загубената приказна за камбоџанскиот рокенрол
Нов музички документарец

И до сега сме пишувале за необични музички документарци, како оној за пионерот на електронската музика Вилијам Онјебор, како и за прото-панк бендот „Смрт" кој воскресна преку документарец сличен на оној за Шугармен. Сега нов филм ја документира историјата на живата музичка сцена во Камбоџа, пред Црвените кмери. Повеќе

Те једно те исто

Повозрасните мрчатори обожаваат да тврдат дека денешната музика е досадна, безвкусна и дека сè звучи некако слично. Истражување покажа дека се многу во право. Повеќе