таг: њуелс олд бојс

Меси никогаш прв не бара да смени дрес, синоќа имаше повод да побара

Во дербито на колото во шпанската Ла Лига, Барселона на „Камп Ноу“ со 4-0 ја размонтира Севиља и стигна до 2. место на табелата, зад вечниот ривал Реал Мадрид. Повеќе

Уникатно видео од Меси како мал

Неговиот сакан клуб од детството, Њуелс Олд Бојс на својот Твитер профил објави архивска снимка со мајсториите на Лионел како мал. Идентични дриблинзи, брзина и луциднос како денес. Повеќе

Како изгледало тоа Марадона да ти биде цимер

Тренерот на Тотенхем Маурисио Почетино на почетокот на играчката кариера ја делел собата со легендарниот Диего. Повеќе

Тренерот кој пази дури и на омекнувачот за перење во машина
Анегдотите на Почетино

На крајот од октомври излезе книгата на најпознатиот светски спортски новинар Гилјем Балаге со наслов „Brave New World: Inside Pochettino's Spurs"- поточно, дневник на Маурисио Почетино во сезоната 2016/2017. Повеќе

„Бев најмал во школо и на терен, секој ден ми ставаа инјекции“
Приказна за фудбалскиот пат на Лионел Меси

„Во еден момент сфатив дека детево како да е од некоја друга планета од која доаѓаат исклучителни луѓе: доктори, професори, врвни музичари, сликари...“, вели човекот кој е најзаслужен што Барса прифатила да го прими на проба. Повеќе

Страшен капитенски говор на 10-годишно дете

Капитенот на тимот на Њуелс Олд Бојс до 10 години, Максимилиано Паренте се прослави после појавувањето на видето на кое се гледа како ја наострува екипата пред финалниот меч против лутиот градски ривал Росарио Централ. Повеќе

Како треба да изгледа едно дерби?

Во неделата во аргентинската лига се одигра градското дерби меѓу Росарио Централ и Њуелс Олд Бојс. Навивачите направија спектакл за кој живеат цела година. Повеќе

Малото магаре кое ги тераше тренерите да менуваат голмани
Фудбалскиот пат на Ариел Ел Бурито Ортега

Како секој Аргентинец, така и Ариел не ја криел страста за фудбалот, танцот, алкохолот и убавите жени. Носталгијата за тангото го врати од Истанбул во Буенос Аирес поради што го суспензираа на две години и падна во депресија. Кариерата ја заврши како што ја почна, пред 40.000 навивачи. Повеќе

Градот на фудбалот и конечната пресметка

Главен фудбалски град на Аргентина не е Буенос Аирес, туку Розарио. Во ова место, на грбот на ривалитетот меѓу „Канаљас“ и „Лепрозос“ израснале најголемите таленти во земјата. Повеќе