таг: натпревар

Кошмар на пијанистот: кога оркестарот ќе почне да свири погрешен концерт
Скандал на натпреварот „Чајковски“

За публиката и така и така. Ама кога солистот очекува дека ќе почне едно дело, а почнува друго, тој има многу малку опции на располагање. Главно се сведува на - и да погинеш, колку-толку ќе се спасиш. Повеќе

Рекордни осум победници на натпреварот „Спелинг Би“

Наспроти интуитивната претпоставка дека денешните деца, бидејќи по цел ден седат на компјутер и не читаат, не би знаеле да си го спелуваат ни името, оваа година дури осум од нив ја поделија наградата во натпревар кој се оддржува од 1925. Повеќе

Натпревар во библиотечно сортирање

Ова сигурно не изгледа вака кај нас. Но во Њујорк и други делови на САД распоредувањето на книги за библиотечните ограноци се врши со машина која бара брзи раце и добри рефлекси.  Повеќе

Kраток филм за погребувањето

Како е да знаеш дека официјално си најдобриот копач на гробови? Не се опишува со зборови, велат победниците на овој необичен натпревар. Повеќе

Кагава и Кијотаке против 55 деца

Иако со противниците од Бундеслига понекогаш игра како против деца, Шинџи Кагава од Дортмунд имаше можност да се проба со 55 деца. А тој само со колегата Кијотаке. Повеќе

Кога грдото е привлечно
„Убавино, ме заморуваш веќе"

Непосредната вест е следна: на четвртиот годишен избор на Г-дин Грд во Зимбабве се случиле нереди, бидејќи миленикот на публиката загубил од некој којшто бил - премногу убав. Повеќе

Победникот на француското првенство во „Скребл“ не знае француски

Најџел Ричардс од Нов Зеланд е новиот победник на светското франкофонско првенство во Скребл. И ова не е вистинската вест, туку онаа дека тој воопшто не зборува француски. Повеќе

Книжевно кечерство
Како да издадеш книга во Перу

Луча Либре е мексиканска верзија на кечерство. А Луча Либро е истото тоа, ама сам по сам, без тепање, туку со пишување. Мотото: „Твоите зборови се посилни од твоите удари“. Повеќе

Љубов, по-љубов и нај-љубов
Мозочна хемија

Пред да помислите дека е ова уште едно од оние квази-научни видеа, со снимки од магнетна резонанца кои прикажуваат флуоресцентни мозоци, дозволете да ви објасниме. Нема да зажалите. Повеќе