таг: најмлад дебитант

Несекојдневен настан на мечот Шкупи - Работнички во Чаир

Старо-новиот кошаркарски лигаш Шкупи синоќа мораше да му честита на Работнички кој убедливо победи 103-85, но мечот го одбележи необичен момент. Повеќе

Врската меѓу Донарума и Милан траеше само година и пол

Од дебито против Сасуоло на 25. октомври 2015 до поразот во Каљари на 28. мај 2017 кога го одигра последниот меч за Милан. 19 месеци страшни паради, рекорди, грешки, радост и тага. Повеќе

Мојзе Кин - најмладиот стрелец во историја на Серија А

17-годишниот напаѓач на Јувентус Мојзе Кин го даде вториот гол во победата на Јувентус од 1-2 против Болоња и стана првиот играч роден во 2000-та година кој дал гол во Серија А. Повеќе

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Новото европско кошаркарско чудо од дете
Словенецот Лука Дончиќ

Сте слушнале ли некогаш за Лука Дончиќ? Се работи за 17-годишен Словенец од Љубљана којшто ја воодушевува елитната Евролига во дресот на Реал Мадрид. Повеќе

14 годишно дете дебитираше за Галатасарај

Холандскиот тренер Јан Олде Рикеринк кој го води турскиот Галатасарај синоќа пред крајот на пријателската против Левски во Софија му дал шанса на 14-годишен фудбалер кој стана најмладиот играч во историјата на овој клуб. Повеќе