таг: мастерс

Ѓоковиќ стана прв во историјата што ги освоил сите Мастерси

Српскиот тенисер конечно по пет обиди успеа да го освои Мастерсот во Синсинати, откако со 6:4, 6:4 го совлада Роџер Федерер и направи неверојатен подвиг со кој уште повеќе ја засили дебатата кој е најголем на сите времиња. Повеќе

Пред две години местел мечеви за пари, а сега е во полуфинале на Ролан Гарос

Италијанскиот тенисер Марко Чекинато го направи најголемото изненадување на Ролан Гарос откако го совлада Новак Ѓоковиќ во најдобриот меч на турнирот досега, и се пласираше во полуфинале. Повеќе

Да не била Мирка, Федерер одамна ќе го баталел тенисот

Малкумина знаат за почетокот на кариерата на Роџер кога бил чиста спротивност на она што е денес. Кршел рекети, викал и се карал со судии, се однесувал ексцентрично. Денес е огледало на спокој и мир а за тоа е заслужна неговата жена. Повеќе

Ѓоковиќ го распушти целиот стручен штаб

После 11 години, тренерот Марјан Вајда, физиотерапевтот Миљан Амановиќ и кондициониот тренер Гебхарт Фил Грич веќе нема да бидат дел од тимот на српскиот тенисер. Повеќе

Втората младост на Роџер Федерер

Швајцарецот кој во август ќе полни 36 години синоќа ја освои 90-та титула во кариерата, 25-та на Мастерс турнирите и се искачи на АТП ранг листата. Повеќе

Љубителот на археологијата игра во животна форма
Гаел Монфис

30-годишниот Французин Гаел Монфис според многумина ја игра најуспешната сезона во животот и првпат во кариерата ќе се појави на турнирот на најдобрите 8 тенисери во годината Barclays ATP World Tour Finals во Лондон. Повеќе

Седум главни рекорди на земја на Рафа Надал

Шпанскиот тенисер, кој прв на чело ќе ја води колоната шпански олимпијци летово, постави неколку рекорди на земјените терени поради кои го доби прекарот Крал на земјата. Повеќе

И Рони О’Саливен греши

Откако во април лани загуби во 1/4 финалето на Светското првенство од Стјуарт Бингам, Рони (40) реши малку да пододмори и се врати за Мастерсот кој се игра во Александра Палас во Лондон. Петкратниот светски шампион го победи Марк Вилијамс во првата рунда, но дуелот го одбележа со почетнички удар. Повеќе

Три пати ја промаши црвената и загуби фрејм
Преседан во снукерот

На Мастерсот во Лондон се случи сосема необичен настан во модерната снукер историја. Во шестиот фрејм од мечот од првата рунда меѓу Шон Марфи и Марк Ален, вториот водеше со 3:2 кога бранителот на титулата три пати по ред ја промаши црвената топка и го загуби фрејмот. Повеќе