таг: Мартин Скорсезе

Мартин Скорсезе да се дообјасни околу Марвел

Пред некое време Скорсезе изјави дека Марвел филмовите „не се кинематографија“, па раја се фати за „кука и мотика“ (сето тоа на интернет, во реален живот сè му беше по старо) и сега режисерот одлучи на широко да објасни што точно мислел со изјавата (како тоа нешто да ќе смени). Повеќе

Мартин Скорсезе, и што ти требаше да ги 'рчкаш
Мартин Скорсезе го зашамара Ротен Томатос

Изнервиран од тоа како беше закопан последниот филм на Дарен Аронофски на влијателниот Синемаскор, режисерот порача дека оценувањата кои се денес популарни немаат врска со вистинска филмска критика туку со тоа како се рангираат кујнски апарати. Повеќе

Списокот на Мартин Скорсезе на задолжителни неамерикански филмови за гледање
"Тишина" на Скорсезе ќе трае над 3 часа
Зошто Де Ниро се брука со оние глупи филмови?

На планетава во моментов веројатно нема актер со толку легендарно портфолио. Ловец  на елени, Таксист, Кум, Разјарениот бик... Па сепак, Роберт Де Ниро со години и упорно го сере тоа свое наследство, глумејќи инфантилни ролји во куп боза филмови. Не можеше ли овој наш јунак да реши да старее како Џин Хекман или Шон Конери? Повеќе

Скорсезе дуинг бизнис

Мартин Скорсезе е режисер на 15-минутиниот краток филм Аудиција, кој се случува во едно кинеско казино, а главни улоги во него имаат Бред Пит, Роберт Де Ниро и Леонардо Дикаприо. Како да ги собереш овие четворица на едно место? Со 70 милиони долари, ете како. Повеќе

Документарец на Скорсезе за New York Review of Books
Теориски орган на радикалниот шик

Во 1960-тите едно списание решило да го менува културниот пејсаж во Америка, објавувајќи долги, тешки и бескомпромисни текстови, кои поттикнале и промовирале голем број денес култни автори. Документарец режиран од Скорсезе чија премиера се очекува следниов викенд (4-5.10) ја раскажува неговата 50-годишна историја. Сепак, не е исто да правиш филм за рок бенд и за книжевно списание.  Повеќе

Голема ретроспективна изложба за Скорсезе
Во Берлин

Во Музејот за филм и телевизија во Берлин вчера е отворена ретроспективна изложба посветена на Мартин Скросезе, за која режисерот прв пат ја има отворено неговата огромна архива. Повеќе