таг: македонски фудбал

Македонија до Јапонија

Браќата Бабунски играат во втората јапонска лига. Давид е член на Омија Арџија, клуб кој во моментов е втор на табелата и има големи шанси да се пласира во првата лига. Дориан игра за клубот Макида Зелвиа. На домашните натпревари на Омија, на трибината кај најверните навивачи секогаш стои македонско знаме. Повеќе

Корени, настани и факти од почетоците на македонскиот фудбал

Од материјалите на легендарниот Ивко Панговски кој почина вчера на 88 години имаме и нешто необјавено. Тоа е всушност негово истражување за создавањето на македонскиот фудбал и сè она што следувало и ќе остане запишано како фудбалска историографија. Од првата топка до првата спортска новинарка. Повеќе

ВИП ложата на стадионот во Кратово

Силекс - Ренова, 3 март 2019. Натпревар од македонската прва лига. Добро е да напише бидејќи некој може, односно сигурно ќе помисли дека ова е селски фудбал, а не прволигашки. Повеќе

Каков ВАР уствари се користи во македонскиот фудбал?

Одиме со твитот на денот во контекст на скандалозната судиска одлука на штета на Вардар на гостувањето против Шкендија. Три дена поминаа и никому ништо за голот кој го виде цела Македонија освен судиите. Шкендија победи 1:0. Повеќе

Колку изнесува годишната плата на еден македонски фудбалер?

Глупаво е да правиме споредби со една Англија или Шпанија, па ајде прво да го фатиме балканот. Само во Црна Гора од фудбал се заработува полошо отколку во Македонија, а во Хрватска девет пати повеќе за разлика од кај нас. Повеќе

Шкендија очигледно не ја признава Македонија како држава

А ќе дојде јули-август, па пак ќе се дурат како убаво го пречекале Милан или некој друг гигант и тоа благодарение на учеството во македонската лига која е полноправна членка на УЕФА и ФИФА. Повеќе

Го видовте ли теренот на кој Шкупи го скроти Вардар?

Вардар изгуби од Шкупи 2-0 и сега заостанува цели 14 бода зад Шкендија која има два меча повеќе од „црвено-црните“ кои денес во Чаир играа на нешто што не личи ни на свињарник. Повеќе

Паролата со која Чкембари им честитаа роденден на Комити

Вечното дерби на македонскиот фудбал пак беше како во некои поубави времиња - многу пиротехника, вербални поштапалици, гостинска публика која касни пола саат зошто не ги пуштаат на време, фантастично корео на Комити и една досетлива парола од Битолчани по повод 30-от роденден на домаќинот. Повеќе

25 години од првиот фудбалски меч во самостојна Македонија
Победа - Вардар 1:1

Денешниот датум 23-ти август важи за историски ден во македонскиот фудбал бидејќи беа удрени темелите во првата македонска лига и тоа веднаш со дерби. Победа во Прилеп го пречека Вардар кој предводен од Ѓоко Хаџиевски не успеа да ја оправда фаворитската улога. Повеќе