таг: мајнц

Го потопи Манчестер, а пред 20 години работел како шанкер и гланцал кригли
Приказна за фудбалскиот пат на Томас Тухел

Она што го поминал Германецот Томас Тухел дефинитивно заслужува сценарио за филм. Да стане тренер поминал трнлив пат и никогаш не се откажал. Најголема поддршка му била девојката Сиси. Повеќе

Сте ја слушнале ли навивачката Last Christmas?

Со голем бод од гостувањето кај Хофенхајм, Мајнц ги израдува своите навивачи кои во голем број допатуваа на ова гостување и на крај го згрмеа хитот за овој период од годината. Повеќе

Што бидна меѓу Жељко Бувач и Јирген Клоп - неразделните другари

Неделава на „Енфилд Роуд“ било турбулентно: почна со повредата на Окслејд-Чембрлејн, потоа Салах имаше повик од египетски суд за на крај проблем да се јави со Жељко Бувач - десната рака на Јирген. Повеќе

Кога Клоп за малку ќе станел доктор а не фудбалер

Предводникот на генерацијата фудбалери која постигна неверојатни 40 гола во Лигата на шампиони сезонава, во младоста запнал да студира медицина. Сметал дека може да се најде во оваа област но го предомислувале да батали и да игра фудбал. Повеќе

Детето кое на деби го извади Мајнц од зоната за испаѓање

Боте Баку има 20 години. Играч е на вториот тим на Мајнц. На 29. април рано изутрина Баку се качил во автобус за меч на Мајнц II против Фрајбург. Стоп. Боте се симнува зошто го викаат во првиот тим на дуел од Бундеслига против Лајпциг. Повеќе

Македонска порака на мечот Мајнц - Шалке
Најинтересни фудбалски моменти по кои ќе се памети 2017

Во годината со која се поздравивме имаше многу настани кои ќе се раскажуваат уште долго време. Прошталните средби на Тоти и Чаби Алонсо, хет-трикот на Меси за пласман на Светско, смешниот Мамаду Сако, голманот на Мајнц и уште многу други. Повеќе

Циркуз на годината во Бундеслига

Голманот на Мајнц, Робин Зентнер направи кикс незамислив за прволигашки фудбал, особено за една Германија. На натпреварот против Борусија Менхенгладбах на гости кој заврши 1:1, тој шутираше во празно мислејќи дека топката му е на нога. Не е свесен колку ќе го тролаат за ова. Среќа што не прими гол. Повеќе

Новески се прости од Мајнц на величествен начин

Битолчанецот кој долги години го носеше дресот на македонската фудбалска репрезентација доби неверојатна чест во својот втор дом - Мајнц каде за последен пат го носеше дресот на омилениот клуб. Среќно понатаму Николче. Повеќе