таг: лион

Кои екипи профитираа од пехарот на Челси?

Ако Арсенал синоќа ја освоеше Лигата на Европа, Премиер лигата ќе имаше дури пет претставници во ЛШ, бидејќи таму ќе играат Манчестер Сити, Ливерпул, Тотенхем и Челси, вака сосема друг ќе се радува или поточно други. Повеќе

Сеќавање на времето кога Реал шест години по ред испаѓаше во осминафинале

„Кралскиот клуб“ е убедлвио најтрофеен клуб во ЛШ со 13 пехари. До синоќа цели осум години не испадна пред полуфиналето. Затоа бламажата со Ајакс е суперсензација, иако такви чуда имаше и порано. Повеќе

Мали, ти сериозно можеш да ја освоиш наградата „Пушкаш“

Младинците на Лион, играчи до 19 годни, се убедливо први во нивната лига. Во директниот дуел против вториот Дижон на гости при резултат 1-1, чудесниот Жаирињо Фумонт во 84’ минута постигна неверојатен гол. Повеќе

Клавајте голови, Лига на шампиони е ова

И покрај тоа што вечерва на два осминафинални дуели се појавија три петкратни европски прваци кои не сме навикнати да ги гледаме да вадат вакви непопуларни резултати, сепак се случи најдосадното и најнепосакуваното можно сценарио. И двете завршија 0:0. Повеќе

Најболната навреда на сезоната е од францускиот фудбал

Иако малкумина знаат, во Франција жестината на дербито меѓу Сент Етјен и Лион е речиси идентична како онаа пеколната меѓу Пари Сен Жермен и Марсеј. Ако не и поголема. Повеќе

Леле колку ќе го јадеме од Барса

Фудбалерите на Лион добија пеколно тежок противник во осминафиналето од ЛШ. Играчите заедно ја гледаа ждрепката во соблекувална и вриштеа, а по реакцијата на тој што снимаше, јасно им е што ги чека. Повеќе

Луд момент од една стара средба меѓу Барса и Лион

За пласман во четвртфиналето од Лига на шампиони, на денешната ждрепка во Нион се паднаа Лион и Барселона. На една од претходните нивни средби во овој турнир, на 10 октомври 2001-ва, францускиот голман Грегори Купе направи чудесна одбрана на самиот почеток од мечот. Повеќе

Мега дерби во Лига на шампиони: Јувентус во Мадрид, Јунајтед на ПСЖ

Шеснаесет екипи останаа во борбата за трофејот од Лигата на шампионите. Сите сонуваат на 1 јуни 2019 да се најдат на преубавиот „Естадио Метрополитано“ во Мадрид каде ќе се игра финалето за ’ушестиот’ трофеј. Повеќе

Барди е втор најдобар стрелец од слободни во Европа, Меси е неприкосновен

Во каталонското дерби, Барселона со 0-4 го декласираше Еспањол а играч на мечот беше кој друг ако не тој - Лионел. Постигна два прекрасни гола од слободен удар и сега во 2018 има 9 погодоци од прекин. Повеќе