таг: кореографија

Навивачите на Легија се надминаа себе си со новата кореографија

Легија Варшава со вкупен резултат 2:3 е елиминирана во 3-то квалификациско коло за ЛШ од Астана (Казахстан). Но никој не зборува за изненадувачкиот резултат, туку за спектакуларната и малку морничава кореографија со која домашните навивачи потсетија на Варшавското востание од 1 август 1944-та, кога фашистичка Германија по наредба на Адолф Хитлер уби 160.000 луѓе. Повеќе

Пази, дрон не е баш за секаде

На баражот од третата аргентинска лига Торнео Федерал меѓу Гимназија де Мендоза и клубот Митре, еден навивач покажа дека баш му е гајле за модерната технологија снимање со дрон на фудбалските натпревари. Повеќе

Прекрасната кореографија на УГЕ Шалке

На мечот против Хамбургер во Бундеслигата, преку 50.000 навивачи на Шалке кои се во братски однос со скопските Комити, направија фантастична кореографија на денот на кој пред 20 години го освоија Купот на УЕФА. На крајот соопштија дека целата кореографија чинела 119.991 евра (исклучително од донации на навивачите, без учество на управата на клубот) Повеќе

Најубавите 10 кореографии во Италија

Што е тоа што го нема на трибините во Англија, а е белег на фудбалот во Италија? Убавите кореографии. Без разлика дали сте на стадионот на Јувентус или Салернитана, страствените италијански навивачи знаат во секој град да приредат спектакл кој нема шанси да не го извадите телефонот од џеб за да го овековечите со по некоја фотка. За оваа сезона направија листа од топ 10. Повеќе

„Победи за нас“

На Паркот на принцовите во Париз синоќа беше привилегија да се биде гледач, бидејќи ретко се случува некој да ја понижи Барселона со 4 парчиња. Другиот осминафиналниот дуел во Португалија имаше друга убавина, а тоа е прекрасната кореографија на навивачите на Бенфика кои побараа и добија победа од своите јунаци. Повеќе

И навивачите на Копенхаген удрија по УЕФА

Анти-УЕФА кореографија синоќа имаше во Копенхаген на мечот на данскиот шампион против Порто. Данците се придружија на многу други навивачки движења во борбата за еднакви права на сите клубови. Повеќе

Кореографијата на Курва Суд за Берлускони

Главен протагонист на фантастичната кореографија на навивачите на Милан за дербито против Интер синоќа (2:2) беше претседателот во заминување, Силвио Берлускони. Целата шеталица беше со ликот на Берлускони и сите освоени трофеи под негово владеење. Синоќешното дерби беше последно во ерата на Силвио. Повеќе

Колку време се спрема навивачка кореографија?

Една кореографија вклучува разни елементи: балони, барјаци, пиротехника и најчесто најтешкиот дел популарната шеталица. Навивачите најчесто ја цртаат и за тоа им требаат денови и ноќи пред големите натпревари. Притоа треба да мислат и на други работи како пароли, нови знамиња и слично за целата кореографија да биде без грешка. Повеќе

Незапамтена саботажа од ривалски навивачи во Букурешт

Ај што на теренот изгубија 0:5 од Манчестер Сити, луѓето од Стеауа Букурешт доживеаа дополнителен срам, откако навивачи на Динамо Букурешт камуфлирани во организатори на кореографија го величале својот клуб на стадионот на најголемиот ривал. Повеќе