таг: хокеј

Чех со врвно хокеарско деби - одбрани пенал за победа

Легендарниот голман на Челси, Арсенал и чешката фудбалска репрезентација, Петр Чех го имаше своето деби во спортот кој го сакал уште од детството. Го чуваше голот на Гилдфорд Феникс и стана јунак на вечерта со спасен решавачки пенал за победа против Свиндон Вајлдкетс. Повеќе

Петр Чех смени спорт, ќе игра хокеј во четврта англиска лига

Изминатово лето легендарниот чешки голман Петр Чех ја заврши фудбалската кариера и сега ќе се посвети на втората своја голема љубов од детството - хокејот. Повеќе

Обичен дечко против НХЛ хокеар
34.798 мечиња фрлени на хокеарски натпревар во САД

Традицијата стара повеќе од 25 години значи секој декември околу Божиќ, на еден хокераски дуел во Америка на мразот да се фрлаат илјадници плишани мечиња и играчки. Сите одат во благотворни фондови за деца. Повеќе

Хокеарски. Клуб. Кенија.

Нормално дека се единствен ваков клуб во земјата (а веројатно и пошироко), и како такви немаат ама баш никој со кого да се пробаат. Без разлика што дефицитот на противник им го средија само во име на реклама, пак е фино на некого да му направиш мерак. Повеќе

Бабата чија последна желба пред да замине била да го гледа хокеарскиот тим

Карин Беренд има 75 години и го обожава локалниот хокеарски клуб Хамбуршки Крокодили, но прикована е за кревет и смртно болна. Името на нејзината болест не е објавено. Повеќе

Олимпијада без хокеј к’о подрум без ајвар

За време на неодамнешната посета на Канада, претседателот на Светската хокеарска федерација Рене Фазел соопштил дека Меѓународниот Олимписки Комитет размислува за сериозни измени во машкиот хокеарски турнир на Олимпијада. Повеќе

Некогаш многу е тешко да браниш фудбалери или фудбалски тренери

Ние разбираме дека насилство нема што да бара во спорт, ама за првиот тренер би било добро да се потруди по дома да не му го дознаат клипов за колку толку да зачува достоинство. Повеќе

Кратка хокеј тепачка

На мечот од канадската западна хокеарска лига WHL меѓу Едмонтон Оил Кингс и Свифт Карент Бронкос немаше резултатска неизвесност (0-8), но имаше нешто друго. Повеќе