таг: хокеј

Твит „без коски“ од германското министерство за надворешни работи

Повод: Германија ја победи Канада во полуфиналето во хокеј на Олимпијадата во Пјонгчанг и за прв пат во историјата ќе игра во финале. Повеќе

Од Северна во Јужна Кореа дошле и навивачки кои прекрасно пеат

Најнеобична поддршка на ЗОИ во Пјонгчанг се 230 навивачки на Северна Кореа кои дошле на Игрите облечени во исти палта и црни шапки. Повеќе

Хокеарски тренинг на 9-годишни Руси
50.000 навивачи за прослава на титула во хокеј

Хокејот е најпопуларен спорт во Шведска. Доказ за тоа е и прославата на шампионскиот трофеј на Фролунда во хокеарското првенство на оваа скандинавска земја. Со бакљи, со огномети, со триста салтанати. Повеќе

Навивачка страст за хокеј

Амбри е швајцарски клуб кој никогаш не ја освоил националната швајцарска лига, но никогаш и не испаднал откако таму се натпреварува во 1985 година. Тоа е најкусо инфо за клубот, него пазете им ги навивачите. Повеќе

Со мечиња да не фрлате

Колку плишани мечиња собира на игралиште за хокеј? Рекордот што е поставен во неделата на напреварот меѓу Калгари Хитмен и Свифт Курент Бронкос е 28.815. Сите овие мечиња потоа се собираат и се делат на околу 60 добротворни организации. ЕДИТ: отец Пимен реагираше со хокеарска брзина. Повеќе

Хокејарска домино прослава

Јуниорите на Локомотив Јарослав победија со 6:2 во плеј оф меч, а имаат подготвено и посебна кореографија со која го прославија триумфот. Повеќе

Студена хокеарска одмазда

Одмаздата се служи студена, гласи познатата филмска реплика со која се соживеа Андре Деву. Поранешниот НХЛ играч му се приближи на противничкиот хокеар Пер Хелмерсон од Вастерас за време на загревањето и ја искрши палката од него. Клубот на Деву, Рогле решил да го острани Канаѓанецот од екипата. Повеќе

НХЛ тепачка на трибини

Судирот е поради истурено пиво, а се случи за време на хокеј дуелот меѓу Сенаторс и Торонто Мејпл. Ете зошто ривалите треба да седат на различни трибини. Повеќе