таг: гробари

Три трибини го славеа голот на Партизан против Црвена звезда

Веќе по којзнае кој пат во последните пар сезони, навивачите на Партизан, разединети во три различни фракции (едни на Југ, други во “кафез“ на Исток и трети во „кафез“ на Западна трибина) го бодреа својот тим на стадионот „Рајко Митиќ“ каде дербито заврши 1:1. Повеќе

Гробари направија спектакуларна најава за градското дерби

Белград гори во пресрет на дербито меѓу Партизан и Црвена Ѕвезда закажано за сабота со почеток од 18 часот. Навивачите на Партизан направија прејака бакљада. Колку се понапред ова Србиве од нас. 400 души не одат на стадион во македонското првенство, а не па вакво нешто да се организира пред дерби. Повеќе

Што направија Гробарите со првиот снег?

Навивачите на Партизан му се израдуваа на првиот снег, а помошникот судија посакуваше ако може да се стопи во истиот момент. Утоп го направија човекот. Повеќе

Гробарите викнаа оркестар да свири посмртен марш

Една од фракциите на навивачите на Партизан за време на мечот на нивниот клуб против Напредак на својата трибина викнале оркестар којшто од 4’ минута го засвиреле посмртниот марш. Дали како шега поради името на групата Гробари, дали од некоја друга причина не е познато. Повеќе

Гробарите избркаа специјалци од својот Југ

Навивачите на Партизан за време на синоќешниот меч против Чукарички (2:1) во еден момент тргнаа јуришно кон припадниците на специјалната единица кои беа сместени на нивната трибина и ги избркаа без овие да пружат отпор. Повеќе

Нередите на белградското вечно дерби

Црвена звезда го победи Партизан со 2-1 со голови уште во првиот дел, а дербито вообичаено помина со низа инциденти. Навивачите на Партизан од разни причини се поделени на дури три фракции па една од нив беше сместена во тн. „кафез“ меѓу јужната и западната трибина каде во второто полувреме имаше нереди и краток прекин на мечот. Повеќе

Дајте му ги дресовите на Велешанецот, само тој ги заслужува

Белгискиот клуб Мехелен е закован за дното на првата лига, има пет порази по ред, на 24 меча собра само 18 бода и со една нога е во втората лига. По последниот пораз од Мускрон дома, навивачите ги викнаа играчите, ги поддржаа а овие им ги дадоа дресовите. На Балканот од друга причина им бараат на играчите да ги соблечат дресовите - не ги заслужувале. Повеќе

Најнасилното ривалство во фудбалот, Гробари и Делии

Вајс открија дека Гробари и Делии не се сакаат меѓу себе (до економијата било) и во таа чест одат до Белград да снимаат што се случува за време на „Вечно дерби“. Видео

Коментар на денот на селанецот за хулиганските нереди во Белград

Луѓето кои се занимаваат со земјоделие од утро до мрак се борат за секој денар, и некако не им е јасно како еден фудбалски спектакл во големите градови се претвора во крвава битка поради освојување на „некаква шипка“ на трибината. Повеќе