таг: европска унија

Трактористи и фармери го одложуваат мечот на Пари Сен Жермен

Во сабота ПСЖ треба да гостува во Тулуз на дуел од француското првенство, но голема е веројатноста „Светците“ да добијат цела недела за спремање на дербито со Реал во ЛШ. Повеќе

Марш, как'в Брегзит - вратите ми гу Југославију

Овакој да се секирасмо да не ни се распадне Југославија како што се секирасмо за Брегзит, с'га куде да ни е крај... Повеќе

Кој од познатите Британци е за Брегзит а кој против

Исто како и кај генералната популација, и познатите Англичани се поделени околу останувањето или напуштањето на ЕУ, прашање кое ќе се решава на референдум во јуни. Само, за разлика од кај нас, таму нема драматични раскинувања другарства по Фејсбуци и вадење валкан веш од времето кога биле "искрени" пријатели и колеги. Повеќе

Европа сака референдуми

Речиси половина од населението во 8 големи ЕУ земји сакаат и кај нив да се одржи референдум за останување или заминување од Унијата, онаков каков што Британците ќе имаат наредниот месец. Повеќе

Посмртните денови на големиот европски експеримент

Европската Унија беше изградена врз руините на многу лоша историја, а со цел да изгради демократија и да го одржи мирот меѓу соседите. Меѓутоа нешто се изгуби и самата Унија сега е во смртна опасност. Повеќе

Возот, браќа - тргнува

Не ме прашувајте како оди епархијата, има ли доста нашинци низ Европа. Не ме прашувајте оти не сакам да ви кажам дека нѐ има сѐ повеќе Македонци, но, надвор.

Не ме прашувајте, оти ме болат сите одговори. Повеќе

МАНЕКЕН
За малку па

Децата подло се кикотеа, покажуваа накај моите гаќи полуискинати. Покажуваа кон моите јајца кои висеа бетер од на баба им подбрадокот. Не ми требаше многу да сфатам. Овие си играат курац со мене... Повеќе

Кој е крив?
Чекај малце... Уствари

Г'лтна га залче, погледна у оној Скопско, и све што ми дојде на памет е да га удару туј на лице место и да му се наебу маму, па не затвор, не Европска Унија, триста пичке материне да не признам у своју одбрану. Дојде ли ред Словак што до ичера сануеше да ступне у Виену, мене да ми држи слово, само затој што он носи знаме на коe пишуе "election obserever"? Повеќе

Европската унија ќе ја прекине шпанската фудбалска доминација

Шпанија е актуелен европски и светски шампион и има три претставници во четвртфиналето на Лигата на шампиони, но нивната доминација во светскиот фудбал наскоро би можела да биде прекината и тоа со налог на Европската унија. Повеќе