таг: ернесто валверде

Фото на денот

Автор на фотографијата е Пеп Мората, кореспондент на Мундо Депортиво кој утрово бил во базата на Барселона кога отпуштениот тренер Ернесто Валверде заминувал со колата а од отсјајот на предното стакло, изгледа како да мавта на грбот на Барса. Повеќе

Новиот тренер на Барселона бил шахист, играл и против Каспаров

Барселона реши и отиде до крај - сред сезона го отпушти тренерот Ернесто Валверде и набрзо назначи негов наследник. Станува збор за интересен човек чија фудбалска филозофија е доста почитувана во Шпанија. Повеќе

Барселона сака да ја спаси сезоната со Чави, но легендата ги одбила

На последните пет меча Каталонците имаат само една победа: нерешено со Сосиедад, неубедливо Ел Класико (0:0), нерешено на дербито со Еспањол (2:2), и последна капка која ја преполни чашата е испаѓањето од Супер купот на Шпанија од Атлетико Мадрид. Повеќе

Барселона направи страшен тим, а има најлош старт во последните 25 години

Каталонскиот клуб уште еднаш го поткрепи аргументот дека не секогаш тим составен од ѕвезди може да стане успешен колектив. Повеќе

Четири тренери полуфиналисти – нула трофеи

Кој и да го освои сезонава трофејот во Лига на шампиони ќе бидат живи радости за тренерот, бидејќи никој од нив до сега не успеал во тоа, а најблиску бил Јирген Клоп. Последен пат се случило вакво нешто со Порто на Мурињо. Повеќе

Во Барселона има ново чудо од дете

Се вика Карлес Алења, роден е во едно мало каталонско градче. Има 20 години и веќе го сметаат за можен наследник на Чави во средниот ред. Синоќа на додавање на својот идол го даде првиот гол во шпанското првенство. Повеќе

Барселона првпат после 16 години без свое дете во составот

Валверде реши на терен од прва минута против Селта Виго да пушти една Барселона без играч од сопствената академија, нешто што не се случило уште од далечното гостување во Баскија пред цели 16 години. Повеќе

Големиот човек Ернесто Валверде

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде во кариерата ги водеше Билбао, Еспањол, Олимпијакос, Виљареал и Валенсија. Каде год да се појави е многу почитуван а така беше и синоќа во Пиреа каде донесе три шампионски титули и два купа. Повеќе

Фудбалскиот пат на фотографот и нов тренер на Барса - Ернесто Валверде

Валверде важи за еден од подобрите фудбалери во историјата на Еспањол и жива легенда во градот на фудбалот - Билбао чијашто екипа ја внесе во Лигата на шампионите после цели 16 години. Конечно по три неуспешни обиди, коцките се поклопија и ќе ја води Барселона. Повеќе