таг: еп 2018

Мајсторијата на Столе, еден од белезите на ЕП

По 17 дена ракомет, ЕХФ направи ретроспектива со најубави моменти кои го одбележаа Европското првенство во Хрватска. Во тие 90 секунди влегоа маестралниот погодок на Столе Стоилов без да гледа во голот на Германците, како и верните македонски навивачи. Повеќе

Феноменалната одбрана на господинот Арпад Штербик

Со 8 интервенции сите во вториот дел, Штербик е прогласен за најдобар играч на финалето на Европското првенство. Тој е единствениот ракометар кој ја освоил МВП наградата на едно финале на ЕП и СП. Кој би рекол дека овој човек има 38 години. Рипна од фотеља, и се приклучи на селекцијата на Шпанија пред три дена и ја крена ногата до небо. Повеќе

Прво европско злато за Шпанија на чело со извонредниот Штербик

По четири сребрени медали и две бронзи, двократниот светски првак за прв пат во својата историја освои Европско првенство. Херојот на Вардар, Арпад Штербик вечерва беше херој и за Црвената Фурија. Повеќе

Неочекуван гостин меѓу македонската фаланга

Македонските навивачи заслужуваат чиста 10-ка за навивањето и однесувањето на Европското првенство во Хрватска. Колку што знаеме не се скачкаа со никој. На мечот со Чешка еден од нивните навивачи се обиде да им го наруши мирот, но неговиот престој траеше едвај 3 секунди.  Повеќе

Бестрашната ракометна селекција на Македонија

Иако покажаа две лица во првата и втората групна фаза, сепак мора да им се честита на нашите ракометари за борбеноста, желбата и потта која ја оставија на ова ЕП. Промашија зицер за победа против Германија, со Шпанија останаа без капитенот, а со Чешка загубија добиен натпревар. Но тоа е спортот. Главата горе момци. Заслужувате аплаузи. Повеќе

Викинзите пресилни, Македонија ја заврши бајката

Во последното коло од втората фаза, Македонија со убедлив пораз од Данска 31-20 го заврши Европското првенство. Данците убедливо први одат во полуфинале, Македонија доби достојни наследници на ветераните. Повеќе

Опциите за петто место

Од кројачи на сопствената судбина во рок од неполни два часа пак се сведовме на некои тешки математики кои не се неостварливи. Тоа е. Вреди да се проба. Повеќе

Фејсбук статус на Панче Ќумбев за ракометарите

Ја тепаа Словенија (трета на СП 2017), па Црна Гора и одиграа реми со Германија (Европски првак 2016). Потоа загубија два меча. Од каде толку гнев и небирање погрдни зборови против момците кои час ги сметате за херои, час за идиоти? Се прашува и еден поранешен фудбалски репрезентативец.  Повеќе

Реалноста со која се соочи секој навивач на Македонија

Како тргна оваа генерација од пред 9 години: Светско 2009, Европско 2012, Светско 2013, Европско 2014, Светско 2015, Европско 2016, Светско 2017, Европско 2018. Воопшто не им е лесно на момците да се потат секоја зима, а и на нас заедно со нив. Повеќе