таг: драма

Чешката претстава во која е прв пат спомнат зборот „робот“

Работа-роб-робот. Звучи многу познато, и лингвистички, и како чувство. Но Карел Чапек бил прв кој го употребил зборот во контекст на дистописката иднина на трудот, во која роботите ќе ја преземат работата на луѓето. Кои пак ќе станат нивни робови. Повеќе

Бербатов глуми мафијаш во нов бугарски филм

Најдобриот голгетер во историјата на репрезентацијата на Бугарија и легендарен шпиц на Манчестер Јунајтед се појави во игран филм. Повеќе

Драматична завршница на борбата за титула во Грузија

Откако БАТЕ Борисов ја освои титулата со гол во 95-та минута, уште подраматичен финиш се случи и во Грузија каде Торпедо Кутаиси стана шампион на неверојатен начин. Повеќе

Амиен влезе во прва лига со гол во 96-та минута

Во неверојатно драматична завршница во француската Лига 2, Амиен со гол во 96-та минута обезбеди пласман во првата лига каде не играле никогаш во 116-години долгата историја. Лудница! Повеќе

Teaтарска претстава за Големиот хадронски колајдер
Физика и драма

Нова продукција на „Ројал Шекспир компани“ е драма која се одвива пред самото пуштање во употреба на LHC во Церн, а зборува за однос помеѓу научник кој работи во централата, и новинар кој известува за историскиот момент. Повеќе

Претставата со над 500 ликови која требало да се игра на Марс

Најдолгата драма на сите времиња, „Последните денови на човештвото“ на Карл Краус е замислена да се игра десет ноќи, на друга планета. А можеби на оваа, ако таа некогаш стане подобро место за живот. Повеќе

Апелот на Шекспир за хуман третман на бегалците

Последниот ракопис на Шекспир, за драма во која тој преку ликот на Томас Мор повикува против „нехуманоста од огромни пропорции“ во однос на тогашните бегалци, наскоро ќе биде достапен онлајн. Тој е дел од 300 новодигитализирани документи, кои фрлаат светлина не само на ликот и делото на бардот, туку и на пошироките општествени и културни прилики во кои тој творел. Повеќе

Драматичната завршница на МЗТ - Партизан

По којзнае кој пат Металците и Црно-белите одиграа драматични последни 2 минути од еден натпревар. За разлика од првиот меѓусебен меч во Белград, кога МЗТ загуби буквално на една топка, сега на баскетот поубаво му беше во кошот на Партизан за конечни 82:78. Повеќе

Јас, Шекспир
Излегов да се прошетам, или