таг: дирк новицки

Култните Вејд и Новицки ги одиграа последните средби пред своја публика

Уште две легенди со кои пораснаа многу генерации го истрчаа последниот круг пред своите навивачи, во салите во кои освојуваа трофеи, славеа победи, признаваа порази. Крај на кариерата за Дирк Новицки и Двејн Вејд. Повеќе

Графит на денот за господин 31.424 поени во НБА

Далас Маверикс синоќа имаше мистериозен Твит на кој ги имаше следниве бројки: 41.21.1. Многумина мислеа дека е оваа најава за негова пензија, но тоа значело нешто друго. Потоа царот имаше историска вечер. Го мина легендарниот Вилт Чембрлејн на листата на стрелци. Повеќе

Најјакиот тајм аут во чест на Дирк Новицки

Легендарниот германски кошаркар кој игра во НБА од времето на Мајкл Џордан, Џон Стоктон, Карл Мелоун, Пени Хардевеј, Грент Хил, Олајџивон, Пејтон, Кемп и остала банда од тоа златно време, доби страшно јак респект од тренерот, ама на спротивната екипа. Нешто невидено до сега. Повеќе

Мали прво ќе одиш по бурек, па по цигари

Дирк Новицки иако годинава ќе наполни 40 години, тоj е стар и преискусен волк со 20 години кариера во Далас и шести играч во историјата на НБА со 50.000 минути поминати на терен. Дрејмонд Грин уште ли си во продавница или сакаш да те пратам уште еднаш?. Повеќе

Новицки шутираше пенал како Италијанецот Ѕаѕа
Шекил без панталони во студио, Кари ќе погоди и со машина за перење
Што ја обележа НБА неделата?

Минатата и тековната недела донесоа доста необични моменти во најдобрата светска кошаркарска лига. Повеќе

19 годишен Латвиец откритие на Драфтот во НБА?

НБА Драфтот ќе се одржи за помалку од две недели, а во потесниот избор би можел да влезе еден латвиски кошаркар кој ги воодушевил скаутите во САД. Повеќе

Новицки се искара со микрофонот

Далас го загуби првиот плејоф натпревар од Хјустон, а тоа воопшто не го поднесе лесно германскиот центар и му се нафрли на микрофонот кој инаку работеше. Повеќе

Најзабавните 5 моменти во НБА

Фризурата на Џејмс Џонсон од Торонто ала Денис Родман и фаулот врз Новицки на срамното место влегоа во листата на најинтересни моменти кои се случија изминатава недела во НБА. Повеќе