таг: диего марадона

Марадона: Со видео-технологијата ќе ми го поништеа голот
Mano de Dios

Ако во време на Сеп Блатер фрлаше дрвја и камења по ФИФА, денес Марадона е целосно прибран и пристоен откако организацијата ја води Џани Инфантино. Аргентинецот ја поддржува замислата за видео-технологија и реприза на спорните моменти. Повеќе

Тупаниците меѓу Барса и Билбао во финале на Копа дел Реј 84’

На 5 мај 1984-та на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид се одиграло финалето на шпанскиот Куп. На мечот му претходеле десетина соопштенија и тензијата растела особено по страшниот старт на Гојкочеа над Мардона на претходниот меч во лигата. Баскијците со 1:0 го освоиле Купот (петта двојна круна во историјата на Атлетик), но целото славје им го расипа Марадона на крајот од мечот. Повеќе

Камерунецот со 21 браќа и сестри кој стана дел од „Непобедливите“ на Арсенал
Лорен Бисан Етаме

Еден од 22-та браќа и сестри како мал со семејството се сели од Камерун во Шпанија која била почеток на неговиот фудбалски пат. Од другарствата со Марадона и Ето и многу трофеи, стана легенда на Арсенал. Повеќе

Како касапите го чувале Марадона

Диего Марадона важи за еден од најфаулираните фудбалери во историјата и тоа во време кога степенот на заштита на играчите не бил како денес. Малиот Диего ѕверски го фаулирале по 28 пати на натпревар а најголем крвник му бил Џентиле од Италија. Повеќе

Патот на Ел Матадор, човекот кој го сакаше целиот југ

Единсон Кавани беше икона кај навивачите на Наполи. Италијанските новинари не престануваа со комплименти за него, а Уругваецот го воодушеви и Диего Марадона. Но во Париз налета на Златан Ибрахимовиќ од чија сенка излезе сезонава. Повеќе

Марадона ќе ја бодри Аргентина во финалето против Хрватска
Дејвис Куп

Еден од најомилените спортисти во Аргентина, Хуан Мартин дел Потро важи за голем патриот од кого неговите сонародници очекуваат да им ја донесе долго очекуваната титула во финалето на Дејвис Купот. Од другата страна ги чекаат Марин Чилиќ и преполната Арена во Загреб. Повеќе

Фудбалското револуционерно деби

Малиот гениј се појави на 20 октомври 1976 година во дресот на Аргентинос и на возраст од 15 години ги направи првите чекори во кариерата која ќе се трансформира во светот на фудбалот. Повеќе

Марадона му се пушти на Верон на хуманитарен меч

За време на ревијалниот меч на сите ѕвезди со цел собирање средства за настраданите во земјотресот во Аматриче, Диего Марадона се однесуваше како да игра дерби Бока - Ривер, па му се пушти на сегашниот претседател на Естудијантес Ла Плата кој наводно не сакал да му подаде рака. Повеќе

Страшната акција на Диего и најлудиот коментатор ’94-та

На една од најубавите средби од Мундијалот 1994 година во САД, Аргентина со 4-0 ја збриша Грција. Три парчиња им спакува Габриел Батистута а голот на Марадона во 60-та минута го збудале и коментаторот и самиот Диего кој подоцна го суспендираа поради тоа што паднал на ефедрин. Повеќе