таг: диего марадона

1 минута на Марадона против Лацио кога прашувале кој спорт го игра

До таа мера играл добро што многумина сметаат дека овој меч му бил најдобар во целиот долгогодишен престој во Италија. Постои анегдота дека некои присутни гледачи на стадионот се прашувале кој спорт е ова со што се занимава Марадона? Повеќе

Најдобриот документарец за Марадона после кој ретко кој може да се соземе

Режисерот на оваа документарка цели 10 години собирал видео-материјали од сите страни на светот. Правел сложувалка која на крајот даде еден преубав филм со тажен крај. Диегито може да се доживее најдобро преку овој документарец. Повеќе

Трејлер за документарецот за Марадона
Во родниот град на Меси има култ за Че Гевара, но не и за Лео
Од прашливиот терен на кој почнал Лионел

Еден од најголемите револуционери откако е светот и векот, е симбол околу кој се обединуваат сите жители на Росарио, градот во кој е роден уште еден гениј кој ја смени историјата. Ова е приказна за почетоците на Лионел Меси. Повеќе

Queen ги напишале We Are the Champions и We Will Rock You за стадионски толпи народ

Фудбалската грозница во Велика Британија била толку голема што на мега концертите во пауза меѓу песните, публиката зсекогаш почнувала некоја навивачка песна (ни денес ништо не е сменето на прославите), па Фреди Меркјури се инспирирал да напишат нешто свое што ќе се пее. Повеќе

10 најголеми скандали на Марадона во последните година дена

Избувлив каков го дале, Диего не пропушта прилика да прави циркуси и во фаца да им плеска сè на костумосаните раководители кои според него недоволно ги почитуваат старите легенди. Повеќе

10 малку познати факти за Гонзало „Пипита“ Игуаин

Аргентинскиот центарфор потпиша договор со Челси и веројатно го направи најголемиот трансфер во зимскиот преоден рок. Што знаеме за него? Повеќе

На Диего му е убаво во Мексико

Го сакаат, го почитуваат, нема голем притисок како во татковината и ужива во пренесување на фудбалското знаење на помладите. Претпоставуваме дека прави уште нешто што многу сака. Повеќе

Вечна дилема - кој е најдобриот шутер на слободни удари?

Прашање кое веројатно никогаш нема да има одговор затоа што имало и има толку многу мајстори зад топката кои изведуваат слободен удар и даваат гол кога сакаат. Повеќе