таг: диего армандо марадона

Легендарното загревање на Марадона

Пред 30 години Наполи го освои Купот на УЕФА, единствениот меѓународен трофеј во историјата на клубот. Во финале го совладаа Штутгарт, а на денешен ден играа во полуфинале со Баерн Минхен. Додека во позадина се слушаше познатиот хит „Live is Life“, Марадона се загреваше во ритам и правеше шоу со топката. Повеќе

Македонски фотограф направи фотка со Марадона која влезе во топ 30 на СП 2018

Македонија сонува ли сонува за пласман на еден Мундијал и има привилегија само да го гледа на тв и да навива за други. Ама на последното Светско во Русија имаше нешто наше со кое слободно можеме да се пофалиме и гордееме. На толку фотки богами... Повеќе

Најтечното интервју на Марадона

Диего Марадона во моментов го тренира мексиканскиот второлигаш Дорадос. Го прашуваат што мисли за квалитетот на фудбалот во Мексико, тој добро го ислуша новинарот, вака не изгледа чудно, арно ама се скина од објаснување. Штета што не чувме како им одговорил на другите прашања. Повеќе

Анегдотата за Ферарито на Марадона кое го имале уште Џордан и Сталоне

Аргентинскиот виртуоз со топката вчера наполни 58 години. Анегдотите кои произлегуваат од неговиот незгоден карактер немаат крај. Сакал да врати назад Ферари кое го имале уште двајца во светот само затоа што немало радио. Повеќе

Легендарни цитати на Диего Марадона кој денес полни 58

Култот за Диего Марадона е граден во црквата „Божја рака“ во Аргентина, во Неапол, на Светското против Англија во 86’-та, па на Мундијалот во Русија 2018... Повеќе

Како Камора управувала со клубот Наполи и кокаинот на Марадона

На клановите на Камора големите фудбалски ѕвезди им биле важни за нивната репутација и влијание меѓу мафијашките семејства. Повеќе

Меси или Марадона? Шукер или Шурјак?

Нашиот легендарен Таско (Атанас Костовски) ако памтите во преносите на Хрватска на Светското 1998 го мешаше Давор Шукер со Ивица Шурјак, репрезентативец на Југославија (1973–1982). Сличен превид му се случи и на еден полски коментатор на Мундијалот во Русија со Меси и Марадона. Повеќе

Монтажа на денот

Со оваа фотографија (веројатно) го завршуваме пост мундијалското реметење на човекот кој се посрамоти во Русија за сите пари. Повеќе

Сите глупоштини на Марадона на СП 2018

Она што не го направивме по Светското, а требаше да го направиме е да го избереме Офсајд ликот. Тука нема конкуренција. Човекот кој се избламира како никој во Русија беше Диего Армандо Марадона. Ова е топ 10 листата на неговите активности. Повеќе