таг: дидие дрогба

Мали дај голтка вода па да ја нафрлам

Не е само Ибра атракција во Америка, знае да направи по некоја парада и Дидие Дрогба. Не второлигашкиот меч Феникс - Лос Анџелес Галакси 2 пред да изведе корнер се изгреба вода од едно дете, а потоа направи асистенција за 3:3. По 7 минути даде гол од пенал за целосен пресврт и победа на Феникс. Што има во водата? Праша коментаторот. На крај му ја дотроши. Повеќе

Убав си Генган и не се менувај

Кога ќе се погледне табелата во Лига 1, 10 места подолу и 45 бода зад богатиот Пари Сен Жермен ќе го најдете најскромниот клуб во француската прва лига. Повеќе

Кога Замбија и Брегот на Слонова Коска шутираа 15 пенали

Африкански Куп на Нации 2012. Финале: Замбија - Брег на Слонова Коска. Едниве аутсајдери, другиве дојдени со браќата Туре, со Дрогба, со Вилфред Бони, со Жервињо. Дидие промашува пенал за победа во второ полувреме, и се оди на пенали. А таму голманите дремнаа. Повеќе

Најбесмислените 5 трансфери кои можеа да се случат во Серија А

Во очекување на некој хит трансфер за ова лето, одиме со оние кои ќе беа или звучат најапсурдни. Каде ли ќе беше сега Меси и дали ќе беше тоа што е сега, ако во 2002-ра година потпишеше за Комо? Истото важи и за другите. Повеќе

Пет години откако Дрогба сам го победи Баерн во финале

Прво го израмни резултатот со неверојатен гол во 88. минута од мечот и го однесе финалето со Баерн во продолженија, а потоа го заби победничкиот гол во пенал серијата. Легенда. Повеќе

Кога Дрогба полуде од судењето во ЛШ

Оваа сезона во ЛШ не е прва со ваква скандалозна арбитража која директно влијае кој оди понатаму во нокаут фазата. Тешко е да се докаже дали УЕФА фаворизира одредени клубови преку судиите, но тие што не пропуштаат Лига на шампиони, не може да не се сетат на овој скандал. Повеќе

И Оскар од Челси падна во искушение за Кина

Иако има неполни 25 години и е на врвот од кариерата, Бразилецот Оскар го голтна мамецот од Кина вреден 60 милиони фунти и ризикува остатокот од светот да не ја следи неговата кариера ако замине на далечниот исток. Што е негативна страна на трансферот во Кина? Повеќе

Исто кога ќе помине девојка на улица, или се вртиш или не
Каква е работата на скаутите кои бараат таленти

Секој скаут има свој начин на работа. Критериумите се горе-долу слични, но методите на пристап до бараниот талент се различни. Понекогаш работат буквално како шпиони и гледаат што пие и јаде и каде излегува младиот играч. Повеќе

Кога синот ќе се метне на таткото фудбалер

Наскоро на дресовите повторно може да читаме Малдини, Клајверт, Беркгамп, Ван дер Сар, но ќе ги носат играчи со други имиња, т.е. наследниците на легендарните фудбалери. Повеќе