таг: дидие дешамп

Говорот на Дешамп за време на финалето на Мундијалот

Водството од 2:1 на полувреме во финале на Светско не е никаква гаранција дека го имате пехарот в раце, особено не против една ваква Хрватска за која и самиот француски селектор е свесен колкава енергија вложија на терен. Хрватска играше фудбал, но Французите имаа повеќе к`смет, веруваа во себе и победија. Повеќе

Зошто Мбапе прејде во ПСЖ а не во Реал Мадрид

Еден од најскапите трансфери во историјата на фудбалот го направи тинејџерот кој од Монако премина во ПСЖ на позајмица со право на откуп од 180 милиони евра за да не се прекрши фер плејот на ФИФА и УЕФА. Повеќе

Шпицот на Келн кој ги засени Левандовски и Обамејанг

Во фактот дека до сезонава сте немале појма кој е Антони Модест нема ништо криминално. Дури и фудбалерите од Бундес на Модест неодамна слушнале за него и биле изненадени кога разбрале дека во германската лига има Французин кој игра подобро од Рибери. Повеќе

Фернандо Сантош ги совлада сите ривали со нивни оружја
ЕП 2016 Франција

Иако Ибериските староседелци играат бавен, досаден, приспивен фудбал, таквиот пристап носи резултати а стариот лисец Фернандо Сантош не отстапува од системот и покрај критиките од светската јавност дека го убил фудбалот на Европското. Повеќе

Што сè треба да знаеме за Антоан Гризман?
Малиот Принц

Како мал големите француски клубови го одбивале со изговор дека „е низок и дека е слаб по конституција“, а прв кој го забележал неговиот талент бил еден француски скаут од Реал Сосиедад. Сестра му била на концертот во Батаклан каде Исис уби 90 луѓе. Повеќе

Погба и Кантè не го држат Рамазанскиот пост

Француските репрезентативци од исламска вероисповест одбиле да се придржуваат до Рамазанскиот пост во пресрет и за време на Европското првенство, иако селекторот Дешамп во менито дозволил и „халал" храна за Муслиманите во време на постот. Повеќе

Кој е фудбалерот кој ќе игра место Бензема и Гамеиро?
Ќе симнеш две кила и ќе дадеш 25 гола

Изјавата на Марион Ле Пен, внука од сестра на Марин Ле Пен (Национален Фронт) дека Бензема плука по земјата во која се родил и која му овозможила да стане мулти-милионер дополнително фрли бензин на оганот во Франција пред ЕП. Повеќе

По нападите, Франција првпат ќе игра во Париз

Општото мислење во француската јавност е дека Стад д’Франс во вторник треба да биде полн за мечот Франција - Русија, што би било прав одговор на терористичките напади од минатата година во Париз. Повеќе

Запознајте го глобално занимливиот Осман Дембеле
Вундеркидот на Рен на радар на гигантите

Фамата која што го следеше Нејмар на времето сега е верна сенка на Осман Дембеле, сензацијата од француски Рен, клуб кој ја одби понудата од 35 милиони евра од Барселона за младиот универзалец. Повеќе