таг: бордо

Тренер со cojones кој распали на прес конференција

Густаво Појет, некогашниот фудбалер на Челси и Тотенхем, во јануари годинава стана тренер на француски Бордо. И го водеше клубот до утрово кога управата реши да го избрка по бурната прес конференција после мечот од квалификациите за Лига Европа против Мариупол. Повеќе

Најубавите 10 голови во Франција сезонава
За животот на Јазид Зидан

Од заебаните гета на Марсеј каде харале криминални банди малиот Зинедин го извлекол еден човек кој работел како скаут за фудбалскиот клуб Кан од каде Зизу ќе ја почне неверојатната кариера. Повеќе

А ќе речеш француска лига досадна е

ПСЖ го има можеби најмоќниот тим на денешницата, но и останатите клубови од Лига 1 не заостануваат којзнае колку, барем кога евроголовите се во прашање. Топ10 на Лига1. Повеќе

Играч на Лион даде гол од пола терен

Неверојатен меч со дури 6 гола одиграа Лион и Бордо. Домаќинот водеше и 3-1 а гостите со два гола од 88 до 91 минута израмнија и земаа голем бод. Момент на мечот беше првиот гол на средбата кој го даде Набил Фекир во 10’ минута. Повеќе

И Бордо замрзна

Француските винари од регионот на Бордо годинава предвидуваат загуба од 2 милијарди евра заради "масовната штета" предизвикана од мразот кон крајот на април. Повеќе

Бордо го испрати во пензија омилениот претседател кој палеше бакљи

Претседателот на францускиот Бордо, Жан-Луј Трио објави дека се повлекува од фудбалот и дека ќе ужива во пензијата во живописниот Шатобелер на Карибите. За 21 година Трио со клубот поминал трнлив пат од длабока јама до четвртфинале на Лига на шампиони. Повеќе

Претседателот на Бордо во ултрас фазон

Жан Луис Трио за момент ги соблече сакото и машната и се опушти во друштво на најзагреаните навивачи на Бордо. Повеќе

Сè што треба да знаеме за стадионите на Европското

Европското 2016 ќе се игра на 10 места ширум земјата. Франција потрошила околу 1,6 милијарда на изградба на пет нови и реновирање на веќе постоечките стадиони. Единствено Стад де Франс остана негибнат, а на него ќе се отвора и затвора првенството. Повеќе