таг: англиски фудбал

Се прекрстил Портсмут, има 60 тетоважи за клубот и држи легендарна книжарница

Ова е приказна за фудбал ама е поврзана и со книги и покажува дека стадионската врева има иста драж како и книжевната тишина. Повеќе

Ливерпул нема пораз 365 дена, до рекордот на Арсенал им фалат 12 меча

Фудбалерите на Ливерпул синоќа го совладаа Шефилд Јунајтед со 2:0 со головите на Мане и Салах и постигнаа неверојатен успех - победничка серија која трае цела една календарска година. Повеќе

Судијата кој го избркаа од Премиер лига поради шега за инвалиди

Поранешниот судија од Премиер лига Роберт Медли конечно, после скоро 6 месеци, реши да раскаже за причините поради кои го отпуштиле од работа во август минатата година. Направил моронска шала, ама доблесен е да признае и да се извини. Повеќе

Пречката на Рашфорд уште се тресе на Олд Трафорд

Во големото дерби и враќањето на Мурињо на „Олд Трафорд“ по отказот кој го доби од Манчестер, домаќинот се израдува на триумф од 2-1. Играч на мечот беше Маркус Рашфорд со два гола а можеше да даде уште најмалку два. Повеќе

Голманот на Вест Хем за кој зборува фудбалска Британија

По катастрофалните резултати на екипата, тренерот на Вест Хем Мануел Пелегрини висеше со една нога над бездната од отказ. Го спаси третиот голман кој никогаш не бранел во Премиер лига. Повеќе

Реакцијата на Колчестер кога дознаа дека ќе играат со Манчестер

Англиските фудбалски купови се можеби најсимпатични натпреварувања, затоа што таму секоја година некој анонимен нисколигаш знае да надене некој од фаворитите и да го посрамоти. Синоќа за време на ждрепката за 1/4 финале од Лига Купот на Колчестер му се падна Манчестер Јунајтед. Повеќе

16-годишно дете му даде гол на Манчестер Јунајтед, а денес полага тест во школо

Додека навивачите на „црвените ѓаволи“ во малиот Мејсон Гринвуд гледаат светло на крајот од тунелот, синоќа им дојде еден уште помал фудбалер и ги олади на „Олд Трафорд“ па спасуваа жива глава на пенали. Повеќе

Редар на колото

Во Лига 2 во Англија, Лејтон Ориент со гол во 90+6’ минута го победи Мансфилд на гости со 2-3. Тренерот Рос Емблтон се занел во славјето со играчите, а еден редар мислел дека е влетан навивач па го тегнел назад. Повеќе

Јунајтед го прави најскап на свет стоперот на кого Фергусон му се јавил пред 8 години

Англискиот репрезентативец Хари Мегваер наскоро би можел да го сруши трансфер рекордот на Вирџил Ван Дајк и Матејс Де Лихт за најскап дефанзивец на сите времиња. Јунајтед спремен да плати 80 милиони фунти за него. Повеќе