таг: алжир

Алжирец го направи дриблингот на месецот

Саид Бенрахма има 24 години. Од Франција каде играше за Ница, Анже, Ажаксио и Шатеру, во 2018 доаѓа во Брентфорд. Синоќа му направи вртелешка на бек на Бристол Сити. Повеќе

Во Алжир демнеат протести, златото на Куп на Африка го израдувал народот

Репрезентацијата на Алжир со 1-0 го победи Сенегал во финалето на Африканскиот Куп после еден чуден гол уште во 2' минута. Тоа беше и единствен шут на Алжирците за 90 минути и тоа не директен во гол. Повеќе

За трофеј со ваков автогол треба само к`смет

По пауза од 29 години, селекцијата на Алжир е освојувач на Африканскиот Куп на нации откако во финалето ја совлада Нигерија со 1:0. Голот за победа е како да ви кажеме. Скроз г`злачки автогол со лоб удар уште во 2 минута. Марез ја доби и оваа битката со Мане, покрај онаа за титулата во Премиер лига. Повеќе

Французите немаат дерман од Африканскиот Куп на нации, уапсени 282 лица

Алжир тивко го почна Африканскиот Куп, но како одминува турнирот, ги победија сите противници и стигнаа до финалето. Славјето на овој успех донесе хаос на улиците во Франција. Повеќе

Голот од слободен удар во 95-та минута кој фрли во транс милиони Алжирци

Африканскиот Куп на Нации мораше да стигне до полуфинале за да се нагледаме голови, акции, шанси, пречки, стативи, пенали. Алжир ја совлада Нигерија со 2-1 со страшен гол на Ријад Марез во судиското продолжение (90+5 минута) и фрли во еуфорија милиони Алжирци во земјата и странство (читај Франција). Повеќе

Како изгледа атмосферата на дерби во Алжир

Дерби натпревар е широк поим. Познато е дека ако одите по тури да ги посетувате, морници ќе ви лазат на вечното дерби во Рим, на Ѕвезда - Партизан во Белград, а посебно на она во Буенос Аирес. Во категоријата на нешто посебно влегува и ова дерби со величествен амбиент меѓу УСМ Алжир и МК Алжир. Да не верува човек дека ваква лудница може да има и во Алжир. Повеќе

Феноменален гол на палестинскиот Ибрахимовиќ

Махмуд Вади е центарфор на египетскиот Ал Масри кој на мечот од африканскиот Куп на Конфедерации против УСМ Алжир постигна страшен гол со пета. Повеќе

За вакво промашување од плата се крати

Ви ја претставуваме првата лига во Алжир, во сличен стил со онаа вчерашната акција во Полска. На фудбалерот до толку му беше непријатно, што фати да и се извинува на публиката. Повеќе

Ова го нема ни на Светско ни во Лига на шампиони

Пиротехниката на стадион му дава посебна драж на секој меч, ама ова во Алжир е нешто повеќе од лудо и спектакуларно. Се работи за 55.000 навивачи кои не слават никаква титула, туку пласман во втора лига.  Повеќе