Кога очите не можат, срцето ги води до целта

Додека Рио беше во тек, се друго од спорт беше споредно. Сега на ред се Параолимпијците за кои малку се зборува, а тие заслужуваат многу, ама многу повеќе особено по оваа историска трка.

Алжирецот Абделатив Бака го направи можеби најголемиот подвиг во историјата на Параолимпијадите. Во финалето на трката на 1.500 метри тој истрча со време од 3:48:29 и постави нов светски и параолимпијски рекорд.

Тоа што е за историја и неверување е фактот дека Бака истрча побрзо дури и од победникот на истата трка на Олимписките игри минатиот месец на кои златниот медал го освои Американецот Метју Кентровиц со време од 3:50:00.

Абделатив Бака има 22 години и спаѓа во категоријата Т13, која е за слепи лица со најлесно попречување на видот и кои можат да настапат без водич.

И тоа не е се бидејќи вкупно четворица параолимпијци имаа подобро остварено време од олимпискиот шампион Кентровиц. Останатите се Тамиру Демисе од Етиопија (3:48.59), Хенри Кирва од Кенија (3:49.59) и Фоуад Бака од Алжир (3:49.84).

13 септември 2016 - 12:04