таг: трка

Нисан Максима вс. Порше
Трката на таткото и синот со 5 милиони прегледи

Трка на денот, сеир на денот или татко на денот? Треба да го заобиколат теренот и потоа тој ќе што стаса прв дава гол. Таткото има голема предност и стигнува до целта, но...Инаку да, 5 милиони прегледи има видеово. Повеќе

На сред трка му стискаше кочница на моторот на противникот

Италијанскиот тркач Романо Фенати беше дисквалификуван од Гран-прито на Сан Марино а причина за тоа е неспортско однесување за време на трка од Moto2 на етапата во Мизано. Повеќе

Од кај им тоа на пилотите во Формула 1 да се прскаат со шампанско?

Традицијата е стара речиси 50-ина години а првпат полевање со шампањ се случило сосема спонтано поради тоа што шишињата ги оставиле на силно сонце. Повеќе

Најидиотската трка на 100 метри (со пречки)

Не знаеме кој дошол до ваква генијална идеја, ама кој и да е, смислил сигурен погубен “атлетски“ натпревар на кој шансите се поголеми да има повеќе повредени од луѓе кои ќе ја завршат трката. Повеќе

Маратонец победил откако другите ја утнале рутата

Италијанецот со африканско потекло Ејоб Фаниел победил на маратонот во Венеција по бизарниот момент во кој фаворитите на трката следеле мотор кој тргнал во грешна насока. Повеќе

Најдобра финта за велосипедска трка

Во пресрет на најтешката етапа на 104. издание на Тур де Франс која што се вози денес и која е најава за финишот во Париз, го поздравуваме велосипедистот кој знае како да претекнува. Повеќе

Што ти е братска љубов

Видеово е многу јако, а демонстрира братство и единство во атлетика. Братов со повеќе снага не само што сакаше да го спаси другиов кој беше пред цркање, туку си ја жртвуваше победата и згора на се го пушти да заврши втор, а тој излезе трет. Повеќе

Кога очите не можат, срцето ги води до целта

Додека Рио беше во тек, се друго од спорт беше споредно. Сега на ред се Параолимпијците за кои малку се зборува, а тие заслужуваат многу, ама многу повеќе особено по оваа историска трка. Повеќе