Алкалоид со голман играч до победа над Окта

Макпетрол со 15:1 го декласираше Пекабеско, а победи во првиот ден од 2. коло во Бизнис лигата славеа и екипите на Матрикс и Алкалоид.

Некомплетниот Еуро Табак не можеше да му парира на Матрикс

Матрикс 6-1(3-0) Еуро Табак

Матрикс: Антонио Богдановски 20’ Мирко Богески 16’ 36’ Петре Даиловски 36’ 37’ Ивица Алампиоски 19’

Еуро Табак: Шенол Дурак 35’

Второто коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на Матрикс и Еуро Табак, првата фаза од полувремето помина со високо темпо на игра каде и двете екипи се предодредија за отворен фудбал без многу тактика. Кон средината на полувремето екипата на Матрикс започна со жесток притисок кон противничкиот гол што резултираше со погодок во 16та минута. Екипата на Еуро Табак иако не настапи о полн состав со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот . До крајот на полувремето екипата на Матрикс успеа да постигне два погодоци за резултат 3-0 со кој и се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на Еуро Табак започна со поофанзивна игра и успеа да створи неколку зрели шанси за погодок но имаа слаба реализација која не им дозволи да го намалат водството од полувремето. Екипата на Матрикс до крајот на овој натпревар ја имаше целосно контролата на играта и на резултатот. Натпреварот заврши со убедливи 6-1 за екипата на Мактрикс.

Макпетрол со добра игра до победа над Пекабеско

Пекабеско 1-15(1-7) Макпетрол

Пекабеско: Александар Спасевски 10’

Макпетрол: Игор Стојковски 2’ 15’ 17’ 20’ 34’ 38’ 39’ Мишо Ѓорѓиевски 9’ 25’ Марко Костенцовски 7’ 11’ 34’ 36’ Ибраим Исмаили 22’ Виктор Доневски 23’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Пекабеско и Макпетрол, екиата на Макпетрол одлично го отвори овој натпревар со погодок постигнат во втората минута. Овој брз погодок ја сруши целата концепција на игра кај екипата на Пекабеско по што следуваше канонада кон нивниот гол. Пекабеско не успеваше да најде против игра за денес разиграниот Макпетрол. На полувремето се замина со резултат од 7-1. Екипата на Пекабеско се обиде со чести измени да фати резултатски приклучок но вечерва голгетерски расположениот Макпетрол не дозволи никакво изненадување па мирно го приврши овој меч кој заврши со високи 1-15 за Макпетрол.

Алкалоид 5-2(2-2) Окта

Алкалоид: Стефан Димовски 8’ 34’ 34’ Бобан Митевски 15’ Оливер Христовски 36’

Окта: Драганче Стојановски 2’Славчо Стојковски 18’

Натпреварот помеѓу Алкалоид и Окта одлично започна за екипата на Окта која во 2та минута со својот голман играч Драганче Стојановски успеа да постигне еврогол за водство од 1-0. Овој рано постигнат погодок им даде дополнителен мотив на играчите на Окта кои буквално се растрчаа на целиот терен и во 7та минута успеаа да го зголемат водството на 2-0. Кон средината на полувремето се разбуди екипата на Алкалоид која започна со агресивна игра и пресинг во предно поле што им донесе израмнување на 2-2 во 15та минута. До крајот на полувремето резултатот остана непроменет. Во второто полувреме се играше со висок ритам и на двете страни шанси, за одбележување на ова полувреме се голманските интервенции кои ги сочуваа своите мрежи мирни се до 30та минута со што натпреварот влезе во неизвесна завршница. Екипата на Алкалоид последните минути ги одигра со голман играч што вроди со плод во 34та минута со 2 последователни гола и дојде до целосен пресврт благодарение на која го доби овој натпревар со конечни 5-2.

2 октомври 2018 - 11:15