ЖРК Вардар ја освои Будимпешта и ја запечати челната позиција

Европскиот вицепрвак стигна до пет од пет во ракомената Лига на шампиони, откако во натпревар со неизвесна завршница го победи Ференцварош со само еден гол разлика.

Избраничките на Дибирова одиграа одлично прво полувреме кое го добија со 12:16, а по паузата успеаа да стигнат до +7 кои ги прокоцкаа. Ференцварош направи серија од 5:0 во периодот од 34-та до 41-ва минута и од тогаш мечот влезе во голема неизвесност.

Во 53 минута беше 24:24, но Вардарки успеаа да го вратат водството, а на 2 минути до крај имаа +3 кои беа доволни за сигурна победа која излезе тесна со резултат 28:29.

Најдобра на паркетот беше Пенезиќ со 9 гола, Лакрабер и Цвијиќ имаа по 5, а Радичевиќ запиша 4 погодоци. Лејно го заврши мечот со 10 одбрани.

Ракометарките на ЖРК Вардар имаат максимален учинок од 10 бода по пет кола во Лигата на шампионите и за целосен ефект во групната фаза им преостанува да го совладаат уште само Турингер, следниот петок во Јане Сандаски.

11 ноември 2017 - 15:36